9 Haziran 2015 Salı

Seçmen Uzlaşın Dedi

Şunca saat oldu, RTE hala ortaya çıkmadı. Marko'nun taa gezi zamanı söylediği gibi herhangi bir yenilgi anında asla ortaya çıkmıyor. Hep başkaları gözüküyor, suçu veya yenilgiyi üstleniyor ki onun tapıcıları nezdindeki ilahiliğine halel gelmesin.

Yine her tarafı seçmen ne mesaj verdiler kapladı. Yine millete böyle taltif üstüne taltif vermeler. Yahu sadece İstanbul'da pusulanın hem altına hem de üstüne mühür bastığı için yüz binlerce oyu heba eden birinin verdiği tek mesaj hacr altına alınması gerektiğidir ya neyse. 

Herkesin dilinde bir yenilgi lafıdır gidiyor. Aslında o kadar ağır bir yenilgi -en azından oy oranı olarak- yok ve aslında o yenilginin olmaması akp için çok daha büyük bir problem. 2014 yerel seçimlerinden sonra il genel meclis sonuçlarına istinaden basit bir projeksiyon yapmıştım. Malum akp o seçimde %43 oy aldı ama paralele karşı kaybetmiş görünmemek için sözelci oyunlarıyla kendini %45 almış gibi gösterdi ve sonunda buna kendi de inandı.

Yaptığım projeksiyona göre; eğer mhp akp den tırtıkladığı o bir kaç puanı genel seçime de taşıyabilse milletvekili sayısını en az %60 arttırıyor, yine hdp bir şekilde baraj ihmal edilebilse 50-60 arası mebus çıkarıyor ve chp hep bildiğimiz üzere aynı seviyede kalıyordu. Tüm bunların sonucunda akp 270-290 arası mebus çıkarabiliyordu.

İlk tepkim vaov oldu ama akp bizim bildiğimiz akp ise bir şekilde 276 üzeri kalır diye düşündüm. Malum, ya düşman yaratır ya saçma salak bir şeyler icat eder ve çift mühür basanları bir şekilde kafalardı.

2002'de onları muazzam bir çoğunlukla tek başına iktidara taşıyan d'hondt sistemi ve %10 barajı bu sefer tamamen aynı nedenlerle tersten vurdu. Bu öyle bir tersten vuruş ki şu anda ellerini kollarını bağlamış durumda.

Seçim sonuçları belli olup kendilerini ciddi ciddi allahın vazifelendirdiğine inananlar 276 altı kaldıklarını ilk farkettiklerinde verdikleri tepkiye dikkat ettiniz mi? Bunun gerçek olduğunu idrak edemediler. Ki hala da tam idrak edemediler sonuçta 1000 yıllık reichtan bahsediyoruz zaman lazım. Gerçek olmadığına göre hemen bir erken seçim yapılarak bu şekli hatanın düzeltilmesi gerekiyordu. Tekrar seçim yapılacaktı ve bu şekli hata ortadan kaldırılıp imparatorluk hükmetmeye devam edecekti.

Oysa bu d'hondt sistemi öyle bişi ki akp 39 bin oy, mhp 35 bin oy aldığında ikinciyi mhp'ye vermekle yetinmiyor. Sen %41 değil %45 oy bile alsan mhp'den çaldığın oy onu 19.499'a geriletemediği sürece yine ona veriyor ikinci mebusu. Apar topar yapılacak bir erken seçimde bu denli bir kayma olacak mıydı? Herhalde olmayacağını anlayanlar çoğaldı ki tepki haydi erken seçime gidip şu basit şekil yanlışlığını düzeltelimden hayin millet, nankörler ve bidon kafalılara döndü :)

Akp ideolojik yolculuğunda hep rakipleri yapınca trajedi olan şeylerin ikinci tekrarındaki komedi oldu. Ulusalcıların, fönlü teyzelerin malum antibatı kompile teorileri onlar yaptığında nasıl en moderen ve batılı olduğu savlanan kesimleri trajik bir zavallılıkla mücehhez gösterdiyse aynı kompile teorileri akpist dillerde anıra anıra güldürten komedi skeçlerine döndü. Nibenka Hanımın gezi sonrası aslında ulusalcıların abd batı kompiloculuğu doğruydu sadece onlar yanlıştı olacak o kadarcılığı hala aklımda. Şimdi de ulusalcılıktan mülhem gerizekalı millet, şehit kemiklerini sızlatan hayinler edebiyatı sayıklamaları da marks aktiengesellschaftın aziz nesin limited liability company ile ortak üretimi bir mizah kitabına benziyor.

Yavaş yavaş ruhi tezahürleri bir başka ulusalcı hastalığına doğru evriliyor. Malum kendileri yıllarca muhalifleri sırf akp gitsin diye ekonomik kriz dilenmekle suçlamışlardı -gerçekten de akp nasıl ki 2001 krizinin ürünüyse bitişi de ondan olabileceği için bunu isteyenler vardı- Şimdi trajedi-komedi sarkacında ekonomik kriz dilenme var. Muhaliflerinin akp gitsin diye istedikleri ekonomik krizi şimdi onlar akp gelsin diye istiyorlar. Yine tıpkı bir kısım muhalifin bir zamanki rüyası olan pişman olan halkın eski partilerin önünde diz çöküp af dilemesi sahnesini bile hayal ediyorlar.

Bu kadar birbirinin aynısı seçmen eğilimlerini görünce gerçekten de millet; biz iki grup da aynı ruh hastalığından muzdaribiz zaten, hadi gelin uzlaşın demiş olabilir :)

16 yorum:

Adsız dedi ki...

bu arada marko da kayip oldu secimle :) seyif

ebedi olur dedi ki...

o fırıldak ilgi çekmeden duramaz ya sen doğru keywordle aratamıyosundur :)

Adsız dedi ki...

şef rte hegemonyasının çöküşü başlıklı 10 serilik yazıya ne zaman başlıyorsun??

Adsız dedi ki...

Akp yine iktidar olacak. Ben bunu anladım.

ebedi olur dedi ki...

ne çöküşü? akp nin ilahi lideri müsebbibi olduğu değişimin önündeki takoz olmaya başladığı için balans ayarı çabası var sadece.

Adsız dedi ki...

Hâlâ "Ulusalcı=İslâmcı yeaa, yok birbirlerinden farkları yeaa" geyiği sıkmadı mı? Aklınca aşağıladığın ulusalcı (Perinçek's Fans'dan bahsetmiyorum) tayfanın bir bölümü sayesinde HDP barajı aşıp, meclise girdi. Asıl bu "ulusalcı" sıfatını hakaret gibi kullanmak seni Ak zekâ(sız)lı tayfayla aynı yapmıyor mu? Tşk.

ebedi olur dedi ki...

sevgili kardeşim ben sadece karşı gruba hakaret eden o tarafların aksine ayrım yapmadan tümden milleti aşağılıyorum yanlış anlama oldu galiba.

Adsız dedi ki...

İlk izlenim o yönde oluyor ama öyle diyorsan sorun yok. Çünkü bu millet aşağılanmayacak gibi değil ya. İsmail Cem, Tanzimat paşalarına çıkarcı falan der ama ben "Batılılaşma" yolunda attıkları adımlar için onlara bile kızıyorum. Eşşek s2len, köyüne gelen bekâr öğretmene orospu gözüyle bakan, müşterinin gözüne bakarak tartıya taş koyan, çürükleri arkaya sağlamı öne atan, kahvede oturup mezhep muhabbeti yapan, oğlu yapınca öven kızı yapınca gömen bir milletin ölüsüne bir tas su dökenin de avradını... Çok doluyum sori.

Adsız dedi ki...

dogrusunu birak hicbir keywordle aramadim ki o.O kendi hesabi disinda yazdigini dusunmediydim bile. tufan hesabini dmledi simdi sagolsun, beni takip ediyormus farkinda bile degilmisim. neyse bir odtuluye bu kadar yeter seni ozledik sef :)

ebedi olur dedi ki...

o halde rahmetliye ismail cem ipekçi diyelim ve eski kuşak islamcıların inatla ismail cem ipekçi diyerek onun yahudi olduğunu ima edişini anmış olalım.

ebedi olur dedi ki...

özleyecek bişi yok be seyif aynıyız. gördüğün gibi tufan hala beni stalklıyor ^^

Adsız dedi ki...

tufan geldiysen yorum yap. stalklama şefi

live long and prosper dedi ki...

Tufan yalnız değil.

ebedi olur dedi ki...

hanım tahakkümü altında yaşayan ezilen sınıf temsilcisi olarak mı yalnız değil ;)

live long and prosper dedi ki...

Tabiyetimizle gurur duyuyoruz :)

alleskleber dedi ki...

abi simdi yanilmadiysam 1993 teki gibi dollar aliyoruz degil mi:)