5 Eylül 2011 Pazartesi

Zoya Kosmodemyanskaya

19.11.2010 16:45

   sözlükten bir arkadaşın yolladığı yutup linki sayesinde tanıdım kendisini. klibin adı genç bir komünist için dua olunca merak ediyorsun.


   kendisinin kim olduğuna veya kim olmadığına dair yığınla tartışma, kahramanlaştırılma süreci ve karşı görüşler ise vikipedi adresinden okunabilir.


   derdim kahramanlığına övgü yağdırmak filan değil romalılar. hem malum yıldırayoğurgiller çok kızıyor ölümünün kutsanmasına. almanlar partizanlardan zaten nefret ediyordu ama bu partizan eğer kadınsa nefretlerini erkeklikleriyle süslüyorlardı. yani yakaladıkları kadın partizana öldürmeden önce tecavüz ediyorlardı sıklıkla. klip izlenirse görüleceği üzere kız asıldıktan sonra elbisesi parçalanıp memeleri açılmış. henüz 18 yaşında olan birine işkence etmek, ırzına geçmek ve asmak yetmemiş onlara. ölüsünü de kadınlığını sergileyerek, memelerini teşhir ederek, orospu gerilla motifi üzerinden aşağılamaya, zaferlerini perçinlemeye çalışmışlar. bu; düşman kadınsa, amını, memelerini sergileyerek, orospulanbulaştırarak zaferi berkitme oldukça tanıdık bir aşağılamaya çalışma yöntemi gibi geldi bana.

   kötüler tarihte kalmış kişiler veya başka milletten naziler olduğunda kınamak kolay. ama ya aynı milletten insanlar, yanıbaşındaki komşun, eşin dostun olunca.

Hiç yorum yok: