5 Eylül 2011 Pazartesi

Yavuz Zırhlısı

20.11.2010 09:40

   efenim algıda seçicilik nedeniyle hep garbın biz gariban şarka attığı kazıkları söylemeyi sever dilimiz. yavuz ve diğer gemi midilli, malum ki bir oyun sonucu osmanlı eline geçtiydi. midilli 1918'de niyazi oldu ama savaş bittiğinde yavuz hala sağ idi. işte alamanlar savaştan sonra "madem öküz öldü ortaklık bozuldu, o halde gemimizi geri verin" dediğinde, bizimkiler gemi mi ne gemisi demiştir. tıpkı alınan milyonlarca altın borç gibi onun da üstüne yatmıştır, iyi etmiştir. hayır verseydik scapa flow'da batıracaklardı zaten gül gibi gemiyi.

   ordumuz ordumuz, dünyada hep birinci yurdumuz tekerlemesiyle büyüyen çocuklar, müttefikimiz gavurların bize dair eski değerlendirmelerini okurken sıra donanmaya geldiğinde bir dinozordan bahseder gibi yavuz'dan bahsedildiğini okurken, seçimine bağlı olarak nayırrr yalancı büyüklerimiz de diyebilir, nostaljik bir sevinçle de dolabilir.

   küçük cumhuriyet için o kadar büyük bir gemidir ki `yavuz havuz davası` ile patlayan yolsuzluk vakasında koskoca bahriye nezaretini batırmayı başarmıştır. başvekil ismet belki de eşinin korkusundan yolsuzluk müsebibi kayınbiraderini ancak bakanlığı kapatarak kabine dışı bırakabilmiştir. de ne olmuştur? topçu ihsan sanki suçu ile gurur duyar gibi eryavuz soyadını almıştır. sonradan hiç böyle büyük çaplı yolsuzluk vakası patlamaması, ulan şimdi olayı açık edip bayındırlık/savunma vs... bakanlığını da kapatmayalım korkusundan mı acaba?

Hiç yorum yok: