5 Eylül 2011 Pazartesi

Xeydoke

03.01.2011 22:07

   hey toki hey toki şirini şimomoki. hayatımda ilk kez telaffuz ettiğim, daha doğrusu telaffuza yeltendiğim kürtçe kelimeler bunlardı herhalde. eğer doksanların ilk yarısında aksaray civarında bulunduysanız, pertevniyal camisinin yanına konuşlu hizbullahcı abiden tavuk pilavını yemiş, türkünün sadece bu bölümünü deli gibi tekrarlayarak yürüyen bir türk görmüşseniz o bendim.

   ama kürde dair çoğu şeyin olduğu gibi bununda trajik bir hikayesi var. hani şimdi sayın başbakan diyor ya herkes anadilini konuşabilir, cart yapabilir, curt yapabilir, anayasaya koymaya gerek yok ben kefilim diye. hah onu geçmişte bir kere daha söylemişlerdi. ibraam tatlıses durur mu hemen yapıştırmış kaseti. son kasetinde iki tane de kürtçe türkü okudu. silaha gerek yok şovu volüm xxv. sonra bir anda kasete bandrol verilmedi. ibraam ne bilsin anayasal güvencenin ne olduğunu. kasetin kardeşlik havasını güçlendirmesinden o kadar emin ki binlerce bastırmış bile.

   bir akşamüstü ne kadar seyyar kasetçi gundi varsa mavi kağıtlan süslenmiş, yasal olan ama illegal de olan o kaseti satmaya başladılar seyyar arabalarda. ibo kendi kasetini korsana verdi. eee hemen alıverdik haliyle. sonrası türkülü gülmek ağlanası halimize:

   hey toki hey toki şirini şimomoki/siverek'in asmasıyam/güzeller hestasiyam/ hey toki hey hey toki

Hiç yorum yok: