2 Eylül 2011 Cuma

Voskhozhdeniye – Ascent - Miraç


09.09.2010 20:43

   1977 yapımı sscb filmi. `larisa shepitko` yönetmiş ki `idi i smotri`'yi yapan `elem klimov`'un eşi oluyor galiba. film ikinci dünya savaşında beyaz rusya'da geçiyor. iki partizanın birlik için yiyecek aramaya gitmeleri ve başlarına gelenler. o meşhur rus kışında siyah beyaz, aslında bembeyaz bir film. filmi ilginç kılan ilk husus sscb dönemi olmasına rağmen kahraman partizanlar kahraman sovyet halkı tandanslı olmaması. ikinci husus ise baştan aşağı bir hıristiyan filmi olması.

   filmin ingilizce adı the `ascent`, çeviren tırmanış diye çevirmiş ama aslında kasıt miraç. çünkü filmde partizanlardan birinin isalaşmasına ve aşama aşama göğe yükselmesine tanık oluyoruz. iki partizan ve onlara yardım etmek zorunda kalanların ölümü beklediği gece hepsini kurtarmaya bile karar veriyor, onların günahlarını yüklenmeye çalışıyor, kendi golgothasına yürüyor ve isalaşma ihanet eden diğer partizana halkın judas diye hitap etmesi ile sona eriyor.

   filmde kaçan zavallı partizanlar var. yani faşistlere kan kusturan kahramanlar yok. hainler var. hatta filmde almanlar olaya dahil olmuyor bile. tüm film kimisi alman işbirlikçisi kimisi partizan ama aynı halkın kendi içinde hesaplaşması olarak geçiyor. aynı okuldan mezun öğretmenlerden biri partizanken diğeri işbirlikçi polis komseri. işbirlikçi komser hesapta kökten komünist bir materyalist olması gereken isa partizanı ölümden sonrasının hiç olduğuna ikna edip faşist işbirlikçiliğe sürüklemeye çalışırken komünist partizan ruhani bir direnişle komünist kalmayı başarıyor.

   `fallik osman` olmadığım için daha artistik anlatıp not veremeyeceğim. ama `idi i smotri,` bu filmin yönetmeni larisa ablaya, 1979'da trafik kazasında ölmüş, kocasının bir saygı duruşu galiba. yani idi i smotri'yi izleyenlerin izlemesinde fayda var. çok güzel bir film.Hiç yorum yok: