5 Eylül 2011 Pazartesi

Türkleri Muasır Medeniyete Polo Sporu Ulaştırır

20.01.2011 20:40

   2011 nobel medeniyyet ödülünü ülkemizin kazanmasını sağlayan bilimsel çalışma. orijinal adı: an third world country would be first world country-in the contemporary civilizeyşın fighting, cricket or polo? a new hope modelling yildirim-kimilsung. abi dediği bir sözlükçüye inanmanın bedelini çaylak olarak ödeyen dengizik aka şerif faysal yıldırım ile ortak çalışmamız.

   çalışma türklerin amele işi futbol yerine başka bir spor dalını mesela kriket veya poloyu milli sporları olarak seçmesi halinde yarım kalan muasır medeniyyete ulaşma serüvenini tamamlayıp tamamlayamayacağını inceliyor. bilindiği üzere pek çok geri kalmış dünya ülkesine fifa tarafından fitbolun milli sporları olduğu fikri aşılanmaktadır. yani araştırma az gelişmişlik çarkının kırılmasında önemli bir rol oynama çabasını, diğer mazlum milletlere örnek olma arzusunu da ihtiva ediyor.

   ph d yildirim, modelde kriketin milli spor seçilmesi halinde hindistan örneğinde görüldüğü gibi ülkemizin muasır medeniyyet seviyesine ulaşacağını, it alanında dünya çapında tanınan bir üsse dönüşeceğini, tüm nüfusun hingilizce konuşur hale geleceğini kanıtlamıştır. ancak yildirim modeli uzun vadede tedrici bir muasırlaşma gerçekleştirebilmektedir. oysa kısa sürede çağlar tutacak mesafelerin alınmasını sağlayan atatürk devrimlerinin de kanıtladığı üzere muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için hızlı hareket kabiliyeti ile az zamanda çok işler başarılması şarttır. aksi takdirde topluma içkin noncontemporary güçler devreye girerek muasır medeniyyete ulaşmayı bloke edebilmektedir.

   işte burada devreye çalışmanın ikinci modeli olan kimilsung pratiği girmektedir. kimilsung pratiği yildirim modellemesinin milli spor değişikliği sayesinde muasırlaşmak kabulünü esas alarak modeli spor değişikliğiyle daha ileriye taşımaktadır: milli sporumuzun kriket değil polo olması. polo tarihsel olarak bir türk oyunu olduğu için kriketin tersine köksüzlük dezavantajına da sahip değildir. yildirim modeli köksüzlük sebebiyle topluma içkin geleneksel baskı gruplarından tepki görme ve muasırlaşmada yavaşlama riskine sahipken polo bunu ekarte etmektedir.

   unutulmamalıdır ki göçebe atalarımızın medeniyyet koşusu anadoluda beygirden inip yerleşik hayata geçtiklerinde son bulmuş ve osmanlı karanlığı medeniyyet ufkumuzu karartmıştır. o halde polo'nun milli spor seçilmesi halinde tekrar beygir sırtına binileceğine göre muasır medeniyyetlere doğru ilerlemeye tekrar başlamak mümkün olacaktır. hem polo sporunu icra edip hem de beygir sırtında ilerleyerek takribi üç-beş gün içinde viyana kapılarına varmanın ve daha da ileri muasır medeniyyetlere, bir fransa'ya veya vesait bulunması halinde bir ingilizya'ya ulaşmanın mümkün ve normal olduğu 3d modellemeler yoluyla çalışmada kanıtlanmıştır.

   nobel ödül komitesinin yetmişlerin efsanevi `emmanuelle` serisini izleyerek büyüyen nesilden terekküp etmiş olması da çalışmanın ödüle layık bulunmasında etkili olmuştur. zira komite serinin ilk filmindeki polo sahnelerine göndermede bulunurak polo sporu sayesinde sadece muasır medeniyyete ulaşılmış olmayacağına, aynı zamanda türk toplumunda ilkel bir çıpa vazifesi gören cinsel açlık sorununa kesin bir çözüm bulunacağına da işaret etmiştir.

   her halukarda bu çalışma ile iki merkezsağ türk biliminsanı nobel almak için kürtçülük veya ermenicilik yapmaya gerek olmadığını adı mühim olmayan birilerine kanıtlamıştır.

Hiç yorum yok: