5 Eylül 2011 Pazartesi

Tokmakçı

25.01.2011 21:55

   ehehe şimdi hani biz böyle seri halde basan erkek anlamında kullanıyoruz ya bunu. hani böyle kadun kısmına filan çat çat saydıran, erkekliğinden ve dahi heteroluğundan sorgu sual olunmaz güç abidesi. ahan tokmakçının orijinal kullanımı. hemide onyedinci muhteşem yüzyılımızdan, şanlı ve her daim muhafazakar osmanlımızdan.

   seyis ali

   biri dahi seyis ali'dir. bir tüvana (güçlü) nev-hat (sakalı yeni çıkmış) oğlan olup kendi kadr-ü kıymetini bilmeyip boğazı tokluğuna tersane haytalarına uçkur çözerken hamam çıplağı olmuş, az zamanda şöhret bulup hammam-ı piyalepaşa'da (piyalepaşa hamamı'nda) kibar ve rical (önde gelen kişilerin) `tokmakçı`sı idi. dellak kalyoncu süleyman'ın oğlanı ve şakirdi (öğrencisi) ve ortağıdır ki bir günde kırk göt tokmaklayıp kırk sefer fişek attığı hamam siciline kaydolunmuştur.

   ricalden (üst düzeydeki yöneticilerden) bir efendinin oğluna alâka edip oğlanı kalafat yerine çekip cebren (zorla) gemi içine sokup livata etmekle (etmesi üzerine), hamamdan peştemalı ile çıkarmışlar ve o çıplak halinde kalafat yerinde salbeylemişlerdir (asmışlardır). amma pek yazık olmuştur. elhak (allah için) erkek güzeli serbaz (cesur), şahbaz (yiğit), dilbaz (gönül eğlendiren), civanbaz (gençlere meraklı) hizmetinde çâlâk (çevik) dellak-i pak (temiz tellak) idi.

   *`dellakname-i dilküşa`

4 yorum:

politicaeconomia dedi ki...

Abi simdi onceki yaziyi da okursak (onceki kunde 3 sefer veriyormus mesela) 40 sefer vermesi makul degil gibi. Tokmakci yoksa 31 cektiren gibi bi anlamda mi kullanilmis, ben eski dil cahelligimden bilemedim.

ebedi olur dedi ki...

ya tabi merak iyidir de şimdi ben bişi demiyeyim bildiğim alanlar değil ^.^

Adsız dedi ki...

Anladigim kadariyla tokmakci, jigolo veya aktif gay manasinda kullanilmis burada.

ebedi olur dedi ki...

kadından ziyade erkek "tokmaklayan" anlamında kullanılmış