5 Eylül 2011 Pazartesi

Tanrıkentin Kürt Çocukları

07.11.2010 21:02

   geçenlerde express'de irfan aktan, brezilya filminden mülhem yüksekova'nın devlet tarafından `tanrıkent`e dönüştürüldüğünü yazmış. mevzubahis kürt çocuklarıysa onlarca tanrıkent var. bizim annelerimiz tarafından seni polise veririm diye korkutulduğumuz yaşlarda çatır çatır polisle çatışıyorlar. ömrümüz boyunca bizi gölgeleyen korku duvarlarının onlar için anlamı yok. çocuk şartlanmamızı altüst ediyorlar. sürekli pkk tarafından kandırıldıklarına vurgu yapılıyor ama aslında pkk onların öfkesine siyasal bir kılıf, daha doğrusu siyasal bir düzen vermekten başka bir şey yapmıyor. yoksa çocuk acımasızlığı diye masumlaştırdığımız çocuk sadistliği çok daha vahşice ortaya çıkacak.

   anormalliğin norm olduğu yerlerde illegal bile olsa siyaseten biçimlenmemiş çocuk isyankârlığı her seferinde sineklerin tanrısı denizine dökülen çılgın bir ırmak olur. pkk onların öfkesine baraj oluyor. zaten bizi de çocuktan okullara kapatan legal düzende aynı işi yapıyordu. yarın bir anda pkk örtüsü kalksa üzerlerinden, siyasal rengi kalksa mevzunun, daha iyi göreceğiz o öfkenin salt pkk tarafından harlanmadığını.

   `irfan aktan` o meşhur `cidade de deus` filminden yola çıkıp artık örgütü bile takmayan çocuklarını kastederek tanrıkent gibi demiş yüksekova'ya. filmin gerçekliği şoklamıştı bizi izlediğimizde. ama çoğu seyirci yönetmenin anlatmayı pas geçtiği bölümden haberdar değildi. filmde şehri kasıp kavuran çocuk çeteleri, hani bizim gerçekliğine vurulduğumuz çeteler, o kadar kontrolsüz hale geldiler ki seksenlerde, normal vatandaşlarının yazısız huzur taleplerine istinaden brezilya polisi gizli timler kurdu ve yıllarca tanrıkentin çöplüklerinden kurşuna dizilmiş sekiz dokuz yaşında çocuk cesetleri toplandı sabahları. bakalım türk-kürt tüm iş güç sahibi yetişkinleri korkutmaya başlayan bizim tanrıkentlilerin kaderi ne olacak.
 

Hiç yorum yok: