5 Eylül 2011 Pazartesi

Suudi Arabistan

26.02.2011 17:49

   eğer arap ulusunun şu an ülke ülke yaşadıkları bir çeşit 1848 devrimiyse bu devrim bir karşı devrimci ister haliyle. işte suudi arabistan o ülke. yani arap 1848'inin çarlık rusyası.

   varolan arap liderleri arasında kafası en iyi çalışan lider bu ülkenin kralı. yürekten iman etmiş bir monarşist olduğum için demiyorum bunu. ta en baştan beri bu olayların varabileceği yeri, sistemde total bir yıkım, en doğru o öngörüyor ve elinden geldiğince engel olmaya çalışıyor. bu uğurda en yakın müttefiki abd ile çatışmaktan bile kaçınmıyor. ölmeye yatmış bir ihtiyar olmasa belki daha etkili olabilirdi. temel amacı ülkesine 1848 devrimlerini bastıran rus çarlığı rolünü oynatmak. ilk dalgada yenilse bile yine de bir adım geriye gitmiş değil.

   suudi arabistan sadece batı ile sünni islam arasındaki araf - saudi america- değil, belki daha da önemlisi sünni küvetinin götündeki tıpa. 12 eylülcülere rabıtadan maaşlar boşuna verilmiyordu. eğer bu devrim dalgası kralının korktuğu gibi durdurulamaz şekilde ilerlerse er geç bu ülkeyi de vuracak ve tıpa bir kere çekildiğinde küvetteki su ortaya doğru toplanıp çökecek. 90 körfez savaşında suudi kralı ırak radyosunun hicaz'ın kahraman halkını bağımsızlık için savaşmaya çağırdığını duyduğunda beyninden vurulmuşa dönmüştü. zira suudi arabistan'da tıpkı öteki ülkeler gibi buzdolabında bekleyen dondurulmuş bir gıdaya benziyor. hicaz'da bir anda, libya'da kral idris sancakları hesabı, bizim kanlımız şerif hüseyin'in sancağının dalgalanmaya başladığını düşün mesela bırrr.

   sünni dünyanın böyle bir çöküşe uğraması tüm sünni düzenin -ki akpartimiz de aynı düzenin bir parçası, yıkıcısı değil- en korkunç düşlerinin gerçek olması demek. doğuda kendi kendine çöken bir sünni pakistan ve batıda kendini bulabilmek için darmadağın olan sünni ülkeler. pers/şii teokrasisinin önünde m.ö. 480'den yahut m.s. 11.yy'dan bu yana açılmamış bir fırsat penceresi açılmış olacak geçici olarak. sünni oligarşi iran'ın kendi iç çelişkilerini bastırmasından veya dış yayılıma yönlendirmesinden korkuyor. onu kim durduracak? ha türkiye var suudi arabistan'ın yerini almaya gönüllü di mi? sen kendi içindeki alevileri, kürtleri talepleriyle birlikte dışlamış, kerameti kendinden menkul bir sünni türk ütopyada yaşıyorken daha suriye sınırını geçerken fırat'a takılır, iki seksen yere uzanır kalırsın.

Hiç yorum yok: