5 Eylül 2011 Pazartesi

Sünni Köke Dönüşü Özgürlükçülük Diye Kamufle Etme

18.01.2011 17:05

   bayağıdır sürdürdüğüm ampirik deney sonucunda vardığım sonuç. ampirikin anlamını bilmiyorum ayıp bişi geçiyor diye yazdım. kendini liberal, eski solcu veya benzeri terimlerle ifade eden, asla ve kata muhafazakar bir yönelim göstermeyen ve şimdi akp hükümetine destek olanlara götümsel bir araştırma yaptığımı belirterek mezhepsel kökenlerini soruyorum. yanıt hiç değişmiyor: sünni.

   eğer bu ülkede türk, sünni ve erkek (bkz: ebedi olur) olarak doğduysanız, asla azınlık denilen bokun ne menem bir şey olduğunu hissetmediniz demektir, tebrik ederiz. azınlık olmanın nasıl bir şey olduğunu benim gerçekten bilmem tanım gereği mümkün değil. ama azınlık gibi olmamanın nasıl bir şey olduğunu yine tanım gereği bilirim. azınlık gibi olmamak en adisinden geyik muhabbetinde bile senin kültürel normlarının hakim olması demek. tüm katılımcıları kendinden farzedip kendi muhabbetini koymak demek.

   bu muhabbetlerin en babası da aslında hayatın kirli olduğu, dine dönerek temizlenebilineceği, dinimiz islamın asla hoşgörüsüzlük dini olmadığı ve bunu yapanların ne mübarek zatlar olduğuna dair mahalle geyiğidir. din=sünni. işte sünni idea zihinlerde böyle nakışlı olduğu için, kendileri doğuştan sünni oldukları ve bu tip bir sünnileşme kendilerine gayet kabul edilebilir ve zararsız geldiği için, akp iktidarıyla birlikte gerçekleşen sünni strikes back serüveninde bu insanlar dalga geçtikleri diğerleri -alevi- gibi bir endişe duymuyor. endişe duymamalarını da mezheplerine yatkınlıklarına vermek yerine özgürlükçülük olarak kamufle ediyorlar. daha janjanlı gözüküyor çünkü.

   işin komik yanı kendi mezhepsel kökenlerine dönüş öngören gerçekten sünni`:kemalist komedi değil` bir ideolojinin hakim olmasını normal bulan, hatta özgürlükçülük olarak karşılayanların, bu ideolojinin yaşam alanını darlaştırması kesin olan kesimlerin tepkisini mezhepçi bir tepki olarak karşılaması. yani benim eski solcu yeni liberalim; sen alevi olduğundan böyle diyon, mezhepçisin sennn derken kendisinin de aynı şekilde mezhepsel kökeni nedeniyle aynı endişeyi duymadığı hususunu pas geçiyor.

Hiç yorum yok: