5 Eylül 2011 Pazartesi

Süleyman Demirel

13.04.2011 13:04

   türkiye'nin `borgia` ailesi. hemide tek başına bir aile. hem baba, hem oğul, hem de kızkardeş. o yüzden bir gün mason, öbür gün en sadık nur talebesi. bir gün fatiha suresinden parti ismi koyar, öbür gün başörtülüler arabistan'a der. iktidar için her şey mubahtırın ete kemiğe bürünmüş hali. onu kötülemeye gelmedim romalılar, tam tersine harikulade biri. makyavelli amcanın il prinsini canlı canlı görmek kaç kişiye nasip olmuş ki?

   ne asaleti vardı, ne de babadan intikal bir burjuva serveti. ama o sıfırdan gelip iktidarın tepesine kuruldu. koskoca bir ülkeye silinmez bir mühür vurdu. borgia ailemiz o bizim. arzuladığı iktidar için her şeyi yaptı o. tek önemsediği iktidar oldu. dizisi yapılacaksa o muhteşemin değil bu muhteşemin yapılması lazım. yavuzun çöpsüz üzüm gibi bıraktığı tahtta hükümdarlığı babam da yapar. ama sıfırdan gelip iktidara yerleşmek ve onu şarkılara konu olacak kadar sürdürmek. işte bu yetenek ister.

   nice darbeler atlattı. askerileri söylemiyorum, nice parti içi darbeler gördü bu adam. şimdinin akpartisi gibi kanatlanmış giderken demokratik partiler mi kurmadılar onu devirmek için, askerler onu durdurmak için erbakan mumlu mektuplar mı göndermedi. ama hepsiyle başetti iktidar adlı ilacın gücüyle. ah o iktidar. öyle güçlü bir afrodizyak ki. 1971'de muhtırayı yemesine sebep olanların başında gelen odtülülere neredesiniz hadi akp karşıtı gösteri yapsanıza diyecek kadar pervasızlaştırır insanı. her seferinde seni deviren askerlerin bir numaralı müttefiği haline getirir.

   borgia yine hayran bıraktı kendisine beni. sağına soluna kısmi felç inerken, artık gözü toprağa bakıyor derken, yine çekti siz daha toysunuz hareketini cümlemize. kendi demokrat partisi bindebirlere oynadığı için seçtiremeyeceği adamlarını cehapeden seçilebilecek sırada aday gösterterek ispatladı yine gücünü. tahminim `iskoçyalı` filmindeki lambert gibi bu zaferden sonra gökten gelen bir şimşek içinde bir kaç yaş gençleşmiştir.

   öldüğünde cenazesine sırf gerçekten öldüğüne emin olmak için gideceğim bu muhteşem süleyman'ın. ve bekleyeceğim son oyununu. çünkü borgia'mız o bizim. ortaçağ yerine bu çağda doğmuş vatansız bir borgia. eğer iktidar uğruna bir oyun çevirme ihtimali varsa çekinmez cenazesinde bile yapar onu.

Hiç yorum yok: