5 Eylül 2011 Pazartesi

SPD İle KPD Arasındaki Kutsal Kavga

04.04.2011 12:39

   önce kasım 1932 alaman genel seçimlerine, o seçimlerde en çok oy alan üç partiye bakalım:

   nasyonal sosyalist alman işçi partisi (nsdap) oy: 33.1% mebus sayısı: 196
   sosyal demokrat parti-almanya (spd).........  oy: 20.4% mebus sayısı: 121
   komünist parti-almanya (kpd) ....................oy: 16.9% mebus sayısı: 100

   geleneksel alman sağı mezhepsel olarak bölünmüş. yani protestanlar ve katoliklerin kendi partileri var. mezhepüstü faaliyet gösteren üç parti var ki bunlar da ilk üçte sıralanıyordu. rakamlara bakıldığında görüldüğü üzere spd ve kpd toplamda hem oy oranı hem de mebus sayısı olarak nazilerden daha çok idiler. ancak her iki parti de birbirleriyle ölümcül bir kavgaya tutuşmuştu. işin tuhafı ikisinin de bu kavgada haklı olmasıydı. sosyal demokratlar, komünistlerin sscb'nin oyuncağı olduğunu ve tek partili totaliter bir rejim kurmak istediklerini iddia ediyorlardı ve haklıydılar. komünistler ise sosyal demokratların 1918'de ve 1923'de devrimi bastırdığını, sosyal faşist olduklarını iddia ediyorlardı ve onlar da haklıydılar.

   sorun her iki parti için öncelikli tehlikenin ne olduğunu belirleme sorunuydu. tarih bilgimiz sayesinde öncelikli tehlike olarak hitler'i belirlemediklerini biliyoruz.

   komintern o sıralarda sosyal faşistlerin hitler ve hempaları kadar, hatta daha da tehlikeli bir düşman olduğuna iman ettiği için, kpd ile spd arasında bırak işbirliğini komünistlerin temel saldırısı sosyal demokratlara ve onun burjuva rejiminin payandası olmasınaydı. zira yine komintern o şaşmaz zekasıyla alman proletaryasının hitler etrafında kenetlenmesinin geçici olduğunu ve er geç kpd'nin kazanacağını söylüyordu. örneğin kasım 1932 seçimlerinde hitlerist oylarda görülen azalmaya mukabil kpd oylarında görülen %2-3'lük artış sovyet almanya'nın müjdecisi olarak selamlanıyordu.

   seçimlerden sonraki kasım 1932- ocak 1933 dönemi hem iktidarın merkez sağ politikacıların saray komploları sayesinde nazilerce ele geçirilme dönemidir, hem de iki solcunun bir zekeri doğrultamama dönemidir. zira iktidara doğru yürüyen hitlercilik zaten geleneksel sağın maddi manevi yedeği olduğu için bunu engelleyebilecek sadece bu iki parti vardı. daha önceden yaşanmış bir italyan faşizmi deneyimi olmasına rağmen ne sosyal demokratlar ne de komünistler bunu dikkate almamıştır.

   sonra hitlerciler bizim cuntacıların mamak'ta yaptığı gibi dachau toplama kampında karıştır-barıştır yapıp taraflar aynı toplama kampında buluşunca kavga da sona ermiştir herhalde.

Hiç yorum yok: