5 Eylül 2011 Pazartesi

Sakaryalılar

02.03.2011 21:36

   meşhur hikayedir. chp-msp koalisyonu kıbrıs'ta ilk harekatı tamamlayıp cenevre konferansı toplandığında, selametçiler dışişleri ekibine kendilerinden birinin de katılmasını istemişler. ecevit tamam demiş. demiş demesine ama msp içinde ingilizce bilen birini ara ki bulasın. en sonunda apar topar istanbul teşkilatından işinde gücünde bir esnaf abiyi göndermişler bu diplomatik toplantıya. sakaryalılar da o esnaf abinin 95 modeliydiler.

   erbakan'ın değişik tarafı imkansız düşler kurması değildi. osurunca temelden yıkılabilen uyduruk bir ülkede en imkansız düşlerini bile gerçeğe dönüştürebilecek, daha doğrusu gerçeğe dönüştürmeyi deneyecek imkanlara kavuşabilmesiydi ki, bunu bildiğimiz için ölesiye korkuyorduk. hala da korkuyoruz. işte o yüzden düşleri gerçek olup başbakanlık mührünü alınca sultan sülümandan, ilk yaptığı şey kanal7'nin sahneye ergen türbanı fırlattıran yakışıklısı beyazçorap ahmet hakanı düş görmediğini ispatlamak için çimdik niyetine röportaja çağırmak olmuştu. ahmet hakan'ın çocuksu inanamazlığıyla sorduğu sorular ve erbakan'ın sanki rüyadaymış gibi yanıtları hala gözümün önünde. sakaryalılar düş değil gerçeğin ikinci kanıtıydılar. vardılar, ortadaydılar ve polise rağmen ülkenin başbakanını onlar koruyordu.

  aynı zamanda tamamen duygusaldılar. gelmeyecek gibi gelen gün gelince bir anda yağmur altında ışık görmüş keklik gibi oldular. görev olarak değil ibadet olarak bakıyorlardı işlerine. o meşhur ibrikçi sahnesini herkes hatırlar. ama hocayı korurken nasıl ibadet eden müminseler, diğerlerine karşı da o kadar hodbindiler. hocanın onlar ve biz ayrımıyla biçimlenmiş zihinleri ile biz ne olduk birleşince öteki herkes hem artizlik yapılanlar oldu, hem de düşman ve tehlike. aslında korumaların kaba olmaları normaldir. ama resmiyet taşımadıkları için, üniforma görünce pusanlar, tıpkı erbakan'ı kusmaya çalışan sistem gibi onları da kusmaya uğraştı.

   şimdi artık onlar yok. erbakan ile birlikte onlar da kusuldu. cumhuriyet tarihinin en iyi korunan başbakanı tepeden tırnağa profesyonel bir koruma ordusu ile geziyor. sakaryalıların alay ettiğimiz davranışları, aşağıladığımız ilkel bağlılıkları yerine buz gibi robotlar var karşımızda. zaten artık hayalperest hoca da yok. onun yerine cin mi cin realpolitik talebesi xiv. lui iktidarda.

Hiç yorum yok: