2 Eylül 2011 Cuma

Sahara

25.09.2010 20:34

   1943 yılı yapımı abd propaganda filmi. yönetmen zoltan korda. başrolde `humphrey bogart`, bruce bennett oynuyor. film basitçe 1942 haziranı ile 1942 ağustosu arasında libya çölünde alman-ingiliz savaşında geçiyor. filmin amacı abd halkına katıldıkları savaşta haklı olduklarını göstermek. bunun için gerçeğin hilafına bu savaşa küçük bir abd birliği katılıyor. bogart'ın casablanca filminin başarısından faydalanmak amaçlanmış. çünkü abd'de çok kuvvetli bir sağcı savaş karşıtı hareket mevcuttu ve onların almanlarla savaşa ikna edilmesi gerekiyordu.

   filmi bir nebze özgün kılan bir saniye bile boşluk verilmemiş propaganda şaheseri olması. askerlerin milliyetinden diyaloglarına, mimiklerinden sürekli verdikleri mesajlara kadar boş yok. yani çok kaba olmayan ama tek saniyeyi boşa harcamayan bir propaganda filmi nasıl olur, bunu çöl manzarası eşliğinde incelemek isteyenler izlemeli.

   ha zamanında suriyeli bir arkadaşa bizden sizehangi sözcükler geçmiş diye sorduğumda ilk ağzından çıkan binbaşı olmuştu. bu filmde hem arab ve hem de zenci müttefiki canlandıran arkadaşta ilk cümlede ingiliz subayına türkçe binbaşim diyince onu andım.Hiç yorum yok: