5 Eylül 2011 Pazartesi

Sadece Cemaat Başarılı Bir Askeri Darbe Yapabilir

04.11.2010 10:34

   uluslararası derecelendirme kurumu hoody's'in son açıklanan türkiye kountry raporunun sonuç bölümünde yazan kanaat.

   hoody's analistlerine göre cemaat silahlı kuvvetlere sızma planında birinci aşamayı tamamlayıp ikinci aşamaya geçmiş durumda. ergenekon süreci değerlendirildiğinde cemaatin henüz zihin cimnastiği aşamasında olan cunta teşebbüslerine dahi sızarak belge ve bilgi ele geçirebildiğinin, hatta gerekirse cuntaları yönlendirebildiğinin görüleceğini iddia eden hoody's yetkilileri günümüzde türk silahlı kuvvetlerinde cemaatin sızamayacağı bir cuntanın örgütlenemeyeceğine ve böyle bir sızma varken askeri darbe yapılamayacağına dikkat çekiyorlar.

   cemaat sızma operasyonunda ikinci aşamaya geçmiş durumda. buna göre artık derlenen suç olmayan ama onur kırıcı bulunabilecek özel hayat bilgileri sayesinde cemaat kamuoyu üzerinden istediği komutanı terfisini engelleyip istediğinin yolunu açabilecek güce ulaştı. bu sayede herhangi bir şekilde kendilerinden olmasa bile düşman-düşman olmayan ayrımına göre listeledikleri üst rütbeliler arasında düşman olmayanların terfi yollarını açmaya çabalıyorlar. analistler üst rütbeli subayların ülkenin hakimi biziz nobranlığıyla alenen yaptıkları kimi eylemlerinin cemaatin işini kolaylaştırdığını söylüyor.

   analistlere göre ironik olarak silahlı kuvvetlerde sızma yaşanamayacak tek grup fethullahçılar. henüz çocuk yaşlarda seçilen ve aralarına başkasının giremediği bu monolitik grup nüfuz edilemeyen tek grup silahlı kuvvetlerde. istedikleri yayılımı gerçekleştirdikleri takdirde sayılarıyla orantısız bir güce kavuşabilir. zira abd ordu istihbaratının bir raporuna göre türk ordusunun katı komuta hiyerarşisi gereğince doğru mevkilere gelmiş 200-250 subay bile yönetme işi için yeterli, bir genelkurmay başkanı bile yüzseksen derece dönüşlere sebep olabiliyor. bu durumda sızma yoluyla deşifre edilemeyecek bir cuntanın ve bu cunta tarafından planlanacak başarılı bir askeri darbenin sadece fethullahçılarca gerçekleştirilebileceği kanaatine varmış uzmanlar. cemaat mevcut görüşü itibariyle demokratik bir yön izlediği için askeri darbe ihtimali de ortadan kalkmış oluyor diyor hoody's analistleri.

   değerlendirme bir söylenti ile bitiyor. bilindiği üzere hocafendi imha edilmesinden korktuğu için asla halefini açıklamıyor. duyumlar imha riskini ortadan kaldırmak üzere cemaatte ondan fazla ikinci adam olduğu yönünde. işte cemaat içinde yaygın bir söylentiye göre hocafendinin gerçek varisi orduda düşük rütbeli bir subay. kendisinin rütbesel ilerlemesiyle birlikte cemaat önderliği vasfı da ilerleyecek ve emirlik klasik islam anlayışına uygun olarak en sonunda siyasi ve askeri olarak aynı kişide toplanmış olacak. ki analistlere göre bu zaten islamı son zaferine götürecek o meşhur komutan/lider mehdi efsanesi ile de tıpatıp aynı motif.


1 yorum:

ebedi olur dedi ki...

bu yazı 04.11.2010'da yazıldı. yani şimdi darbeyi bildi diye övülen murat belgeler cemaatcilerle el ele darbe işini gömdük diye sevinirken. kaldı ki hiçbir kahinvari yanı yok bu yazının. cemaati azıcık tanıyan herkes bunu tahmin edebilirdi. yaşadığımız kırmızı bir cuma herkesin gözü ününde gerçekleşen. iki hatası var yazının: ilki bu cumayı şakirdlerin kırmızıya boyayacağını ummamasında. ikincisi ise "başarılı" denilmesinde ki rütbelere bakan herkesin fark edeceği üzere -eğer gerek kalırsa- aslında 6-7 yıl sonra olacaktı bu darbe.
koskoca bir altın nesil, onca ışık süvarisi milletlerini cumhuriyet tarihindeki en kötü pozisyona sokup o güzel botlara binip greke gittiler...