5 Eylül 2011 Pazartesi

Recep Tayyip Erdoğan'ın Deli İvan Hareketi Yapması

03.03.2011 13:26

   yurtdışı gezileri için özellikle gerekli bence. şimdi önce `deli ivan` hareketini hatırlayalım. `red october` filminden öğrendiğimiz bir terim bu. sovyet denizaltıları sualtında seyir halindeyken götlerinde amerikan denizaltısı var mı anlamak için bir anda boylu boyunca geriye döner ve varsa enselemeye uğraşırmış. deli ivan lafzı da zaten bir anda deli gibi geriye dönmelerinden geliyor.

   şimdi halkımızın en büyük lideri, 21.yy'daki güneşimiz sayın erdoğan yurtdışı gezisine çıktı diyelim. hepsi de türkiyedeki işleri nedeniyle başbakana şirin ve ilgili gözükmeye uğraşan yabancılara bir saat filan engin fikirlerini sundu. bu arada ülkemizin ne kadar da demokratikleştiğini, demokritos halimizi görse ağlayarak yunanlığımdan utandım demokrasiyi türkler keşfetmiştir diyeceğini filan söyledi. nihayet konuşma bitiyor ve sayın başbakan salondan ayrılıyor. işte tam bu anda sırtını dinleyicilere dönmüş giderken bir anda deli ivan hareketi yaparak geriye dönüyor ve babammm kendisinin demokrasi ile ilgili söylediklerine götleriyle gülen bir salon dolusu yabancıyı görüyor.

   işte sayın başbakanın deli ivan hareketi yapması biricik başbakanımızla dalga geçen kefereleri enselemek için en emin yoldur. malum ulu önder atatürk'ümüz de ülkemizde demokratik parlamanter rejimin bulunduğuna inanır, nutuklarında sık sık bunun altını çizerdi. neyse günün birinde meclis yöneticisi kazım paşa parlamento başkanı sıfatıyla çıktığı bir evropa gezisinden döndüğünde yine demokrasiye dair konuşurlarken kazım paşa dayanamamış ve "paşam avrupada ben demokratik parlementer bir rejimle yönetilen bir ülkenin meclis başkanıyım dediğimde benimle taşak geçiyorlar yaeee" diye ağlamaya başlamış. gazi hazretleri çok merhametli olduğundan sırf bu gözyaşlarının hatırına -katiyen taşak geçmenin alakası yok- şu meşhur serbest fırka deneyimini başlatmış.

   şimdi herkes maaşlı kazım paşa tutacak kadar zengin değil. o yüzden gazeteciler herhangi bir eylemsellik bile atfedilmeden patır patır gözaltına alınırken yurtdışında demokrasi nutukları atacaksanız, en iyisi deli ivan yapmak. böylece size gülenlerin alaycı gülüşlerini yüzlerinde dondurmak mümkün.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

hofff demokritos'un demokrasiyle ne alakası var

ebedi olur dedi ki...

orada olsam sayın erdoğan'a ben de böyle derdim ama değildim.