5 Eylül 2011 Pazartesi

Pakistan

16.10.2010 20:59

   bu ülkenin varolma nedeni din. daha doğrusu islam. islam haricinde hiçbir varoluş nedeni yok. kaide-ül azam cinnah ve arkadaşları azınlık olacakları bir hindistan yerine çoğunluk olacakları bir pakistan istediler. aslında kabaca kategorize edersek başka bir ülkede batı eğitimi almış aydınların ulus devlet yaratımı yoluyla yaptıklarına din yolu ile bir devlet yaratarak karşılık vermiş oldular. yani pakistan ve türkiye tüm iktidar bloğu benzerliklerine rağmen -boşuna kardeşiz muhabbetini kafaya kazımıyor egemenler- aynı zamanda birbirine alternatif iki proje. islam dünyasının batı ile en çok temas etmiş, bu bağlamda en fazla batı aydınlanmasına muhatap olmuşlarının moderniteye iki farklı yanıtı.

   bugün ülkemizde iktidara yerleşmiş bulunan müslüman demokratlar batıdan apardıkları kavramlarla eleştirdikleri ulus devlete islamdan menkul çözümler üretmeye çalışıyorlar. yani ulus devlet eleştirilerinde batıda geliştirilmiş entel argümanları kullanıp çözüm aşamasına geldiklerinde islama parkediyorlar. işte teorik islamdan çözüm üretme denemelerinin sıçtığı yerdir pakistan.

   her vaazda kafamızı şişiren çağrı filminden görsel besleme ensar-muhacir menkıbelerine rağmen geçen 50 yılda bile ensar-muhacir ayrımı ortadan kalkmamıştır bu ülkede. kalkmak bir yana kanlı bıçaklı bir ayrım noktasıdır. yine cis kaka ulusun yerini alacağına inanılan din, etnik ayrılıkları da ortadan kaldırmamıştır. islamın doğal ayırıcısı şii-sünni ayrımı ise fikirsel zenginlik değil kanlı bombalamalar demektir.

   bizim müslüman demokrat recep tayyip erdoğan'ın zırt pırt pakistan ziyaretleri ise islamın yenilgisinin ironik sembolüdür. tüm dünya alem biliyor ki türkiye pakistan'ın çökmesini engellemek için bu ziyaretleri yapıyor. yani bugün sırf çökmesin diye destek ziyaretine pakistan islam cumhuriyeti başbakanı türkiye'ye değil, türkiye cumhuriyeti başbakanı pakistan islam cumhuriyeti'ne gidiyor.

  devasa kürt sorunu ortadayken ulus devletin varolduğu biçimiyle savunusu mümkün filan değildir. ama ulusal sorunların çözümü için islam odaklı yaklaşımın yeterli veya tatmin edici olduğunu sananlara gondor işaret kuleleri hesabı yanarak nah çeken ülkedir pakistan.

   p.s. ama iran-islam-çözüm diyenlere firdevsi'nin heykelinin gölgesinde fars kültür milliyetçiliğine dayanan, anayasada var fiiliyatta yok azınlık hakları reklamasyonu yapan rejime karşı iran azerilerinin stadyumlardan yükselen bir sloganı ile yanıt veririm : türk dilinde medrese/ olmalıdır herkese (azeri gardaşlarımızın bu sloganının bizim azerilerin talepleriyle benzerliği nasıl da ilahi bir tesadüfdür yarebbim)

Hiç yorum yok: