5 Eylül 2011 Pazartesi

Nida Tüfekçi

16.04.2011 00:08

   bizim lise maliyeye memur yetiştirmek için kurulmuş(tu). o yüzden sahibi olan bakanlığın en sinir olduğu şey bizim memur olmak yerine başka şeyler yapmamızdı. hele hele maliye haricinde bir mesleği bellemek onlara göre vatana ihanetti. kaderini kendi ellerine alıp doktor olan bir öğrenci hain judas iskaryotmuşcasına anlatılırdı bize.

   meslek hocalarımız hep maliye bakanlığı bürokratlarıydı. devlet ihale kanunu dersimize giren hocamız da, evet öyle egzotik konulardı derslerimiz, maliye bakanlığında üst düzey bir bürokrattı. bürokrattı ama devlet olmamıştı. tahminim şivesine sığınarak bunu başarmıştı. anasının diliyle konuşurdu bizimle. tabi 14 yaşında bebeler devlet ihale kanununu ne sikler. ders, alınacak fasulyelerin boyuna geldiğinde bir tebeşir eşliğinde sınıftan atılırdım. işte o tüm o söylenenlere inat her ders ama her ders nida tüfekçi'nin bizim okul mezunu olduğunu söylerdi. söylemekle de yetinmez sanki karşısında o varmışcasına saygı gösterisinde bulunurdu.

   daha sonra her türkü derlemesinde adamın ismini görünce bizim ege şiveli bürokrat amcanın saygısının nedenini anladım. ha 70'lerde o söylenen sertlikleri yapmıştır inanırım. yatılı lise böyledir. aşağıdaki gibi bir mikrokozmozda üç beş insan kendi kendinize makrokozmozu örersiniz, örebildiğinizce.


Hiç yorum yok: