5 Eylül 2011 Pazartesi

Neville Chamberlain

27.10.2010 11:17

   `x iyiydi de çevresi kötüydü` kalıbının canlı timsali. diktatörler çağında yaşamış, beceriksiz ama barış yanlısı bir muhafazakar olmanın bedelini, adının ahmaklığın nikneymi olması ile ödemiş. kendisinin `münih antlaşması` ile sebep olduğu totaliter rejimlerce keklenme sendromu demokratik rejimlere acaba biz de aynı hatayı yapmış mı oluruz, o zaman savaşalım daha iyi lan diye geri dönmüştür. corç buş bile ırak'a saldırırken müdahele etmezsek münih hatasını tekrar etmiş oluruz argümanını kullanmıştı.

   savaş başlayınca donanma bakanı yaptığı çörçil'in -hani çanakkale'den sonra uzadığı post- gün aşırı uyarı mektupları yazması üzerine "kurnaz pezevenk daha sonradan yazacağı kitapta kendisini haklı gösterecek delilleri yaratıyor" demiştir ve haklıdır da. beceriksizliği sonunu hazırlamıştır. 5 nisan 1940'da gazetecilere hitler otobüsü kaçırdı, artık güçlendik olum biz diyecek kadar beceriksizdir savaş konusunda. bu beyanı duyan hitler, otobüsü yakalamak için dört gün sonra norveç'e saldırmış ve çembırlayn bu savaşın yenilgiyle sonuçlanması üzerine başlayan parlamento tartışmaları sonucunda 10 mayıs 1940 günü istifa etmek zorunda kalmıştır. bu gün otobüsü kaçırdığını söylediği hitler'in bari ana durakta yetişeyim diyip batıda saldırıya geçtiği gündür aynı zamanda.

   istifası ile sahneden çekilmemiştir hemencecik. çörçil kendisini itildiği yalnızlık çukurundan çıkaran ve tekrar iktidara gelmesini sağlayan bu adamı 5 üyeli savaş kabinesine üye almıştır. fransa'nın düşüşü kesinleştiğinde, 30 mayıs 1940'da bu kabine tarihi bir toplantı yapmıştır: italya'nın arabulucuğu ile hitler ile barışılıp barışılmaması. çembırlayn ve lord halifax barış görüşmeleri başlasın derken çörçil iki işçi partili üyenin hayır bu duyulursa moral göçer itirazı ile savaşa devama karar vermiştir. yani nev abi yine pasifist takılmıştır. oysa aynı çembırlayn 31 mart 1939'da hiç kimse -kendi danışmanları dahi- ummazken polonya'ya açık garanti vermesiyle ikinci dünya savaşının başlamasına sebep olandır.

Hiç yorum yok: