5 Eylül 2011 Pazartesi

Muhammed Buazizi

02.02.2011 17:59

   biz makro büyüklüklerle uğraştığımız için onun şimdi konuşageldiğimiz makroları kendi mikro bedeniyle ateşlediğini atlayacağız haliyle. ama umarım kendi ülkesinde halkı unutmaz. hele hele ölümü ülkesinde 1956'dan beri süregelen halkımızınzekasıkendikendiniidareetmeyeyetmezizmin sona ermesini sağlarsa tarihi kim yapara bir general veya ulusal bir önder değil bir seyyar satıcı olarak unutulmaz bir katkı yapmış olacak.

   ileride olur ya ülkesinin tarih kitaplarına -tabi gayriresmisine, resmisine halk giremez- ülkenin bir seyyar tezgahtan patladığı yazıldığında; ihtimal ki okuyucular inanmayacak ve muhammed'in arkasında abd, cia, mason, sabetay bööle olağanüstü kuvvetler arayacak, komplo teorileri üretecekler. her şeyin sadece ve sadece ekmeğe dayandığını, bu kadar basit materyalist bir temeli olduğunu görmezden gelmeye çabalayacaklar.

   ama ben onun yanan bedeninin alevinde devrim de devrim deyü tamtam çalanları izliyorum şaşkınlıkla. kendi belediyeleri tarihi yarımadada tüm seyyar satıcıları ortadan kaldırıp turistler için kemiksiz löp et hazırlamaya çalışırken bravo topbaş başgan diye alkış tutan akpistleri mesela. buazizi, topbaş'ın karşısına çıkıp tezgahım başkanım dese sittir git diyeceğini bilmiyor olamazlar di mi? mısır devriminin yılmaz savunucuları var bir de, şiddet çok kötü bişi yae diyerek 100 öğrencinin 500 polis tarafından dövülmesini eşit iki tarafın şiddet sergilemesi diye meşrulaştıran, zinhar akp yanlısı olmayan ama adamların hakkını verenler. şimdi geçtikleri polis karşıtı tvitler yarın karşılarına konulduğunda geçici deliliğe sığınacaklar herhalde.

   ve ben en çok hepsinin muhammed'e ve halkına hakan albayrak'ın "bir gün var ya bir gün bu mağribli çocuklar/bir gün yakacaklar paris'i" dizeleriyle hitap etmelerine şaşıyorum. herhalde kürt çocuklar yaktığında kendi şehirlerini o çocuklara fransız kaldıkları için olacak öyle coşkulular ve içtenler ki.


Hiç yorum yok: