5 Eylül 2011 Pazartesi

Molotov-Ribbentrop Paktı

24.11.2010 11:03

   bu pakt bahsedenlerce hep stratejist edası ile ele alınmış. ben başka bir telden çalayım. şimdi bize alabildiğine aptalca ve saftirikçe gelecek ama zamanında ciddi ciddi ulus devlet sınırlarının ıvır-zıvır olduğuna inanan insanlar vardı. bunlar sınırların ve sınıfların kalktığı bir dünya hayal edecek kadar da aptaldılar. yüz bin çeşit çelişkileri vardı ama hayalleri de vardı. onlar hayallerini gerçeğe taşımak için epey çabaladılar, hatta olmazsa olmaz uluslarından bile vazcaydıydılar. öyle ki mensubu oldukları parti sınırlarüstüydü, tüm dünyayı kapsayan tek bir partiydi`:komintern` ve kendi ülkelerindeki partiler bu partinin şubesiydi yalnızca. bak şubesi diyorum, böyle bir inanç.

   sonra ağustos 1939'da bir akşamüstü lambalı radyo cızırdayarak haberleri vermeye başladı. o haberleri dinleyen herkes imzalandığı söylenen paktın polonya'nın idam fermanı ve savaşın başlangıç vuruşu olduğunu biliyordu. sscb, hani uğruna ne orospu çocuklukları, ne hainlikleri, ne bilmem nelikleri kalmayan ülke, almanya ile adi bir sırtlan gibi polonya'yı paylaşmak üzere anlaşmıştı. hani 1936'da komintern'i boğmak için anti-komintern paktı kuran, hani iktidara gelir gelmez hemen 1933'de açtığı dachau toplama kampında komünistleri ve solcuları hapseden, günde beş vakit bolşevizme küfreden faşistlerle anlaşmıştı sscb.

   doğru yanlış bilemem ama bu paktın imzalandığını duyunca intihar eden komünistler olduğunu okumuştum bir yerlerde. bu pakt da ana akım komünizmin intiharı oldu. belki savaş bittikten sonra doğu avrupa'da pek çok komünist devlet kuruldu ama bunlar o evrensel partinin iktidarı ele geçirmiş şubeleri değil, sscb adında bir heyulanın uydu devletleri, tampon yastıklarıydı sadece.

   stalin'in şu içtenliğini http://en.wikipedia.org/wiki/File:MolotovRibbentropStalin.jpg  gören nasıl olur da peredişka -zaman kazanma- diyebilir bu pakta anlamıyorum. hele hele iki yıl sonra moskova varoşlarına dek ilerlemişken alman tankları.

   yalnız fotoğrafta lenin portresinin özellikle merkeze oturtulmasına özel rönt. lenin, ulan dünya ihtilalini almanlar sürükleyecek dediydim ama bu almanlar sanki o almanlar değil, der gibi bakmış.

Hiç yorum yok: