5 Eylül 2011 Pazartesi

Moğolistan

16.11.2010 10:58

   bütün dünyayı titreten göçebe yağmacıların torunlarının onun bunun ayakçısı olması geleneğinin bir başka güzide temsilcisi de bu ülke. kızılordu gelip hala göçebe göçebe takılanlardan komünist bir ülke inşa etme mucizesini göstermeden önce baron ungern adında alman asıllı ama rus terbiyesi almış ve kendini cengiz han'ın reenkarnesi sayan bir savaş lordunun egemenliğindeydi mesela. sonra kızıllar ülkeyi zaman makinasına koyup halk cumhuriyeti levelına yükselttiler. uygarlığın mekanik hiyerarşisinin kurbanı oldu koskoca moğol ulusu ve kendi iradeleri dışında en uygar seviyeye çıkmak zorunda kaldılar.

   ama işte o tarihi miras var ya onun canı sağolsun. ikinci dünya savaşında o kahramanlar kahramanı alman ordusunun en çok korktukları moğol askerlerdi. evet savaşta moğolistan sscb'ye epey yardımda bulundu. neredeyse tüm atlarını, altınlarını ve biraz askerlerini verdiler kızılorduya yardım için. ama kendisi zaten bir milyondan daha az nüfusu olan bir ülke kaç asker yollayabilirdi ki cepheye. almanların bilinçaltına işlemiş atadan kalma moğol korkusu; birkaç on bin moğolu yüzbinlere, milyonlara çıkardı zihinlerinde ve tank korkusuna benzer bir moğol korkusu yaktı kavurdu alman saflarını. işin ironik tarafı moğollardan bu denli korkan almanları anglo saksonlar savaş boyunca hunlar diye adlandırdı, almanları moğolların öncülü olan bu göçebe yağmacılarla bir tuttu propaganda savaşı için.

   daha da ironiği ise geçenlerde bbc türkçe haberlerde gösterildi. nazilerin ölesiye korktukları zalım moğollar ulan bator duvarlarına gamalı haçlar çiziyor ve ss askerlerinin posterleri ile donatılmış barlarda eğleniyorlarmış. çekik gözlü çinlilerin düşmanı olan ve ruslardan o kadar da nefret etmeyen moğol kendi kültürümüzü koruyalımcıları, kendilerinden ölesiye korkanların nazi bayrakları ve resimleri ile milliyetçileşiyor, cesurlaşıyor. insan denen mahluk harbiden komik ve faşizmin enternasyonalizmi sınırsız.

Hiç yorum yok: