5 Eylül 2011 Pazartesi

Mehmet Baransu'nun Valizi

01.04.2011 12:20

   hani indiana jones serisinin ilk filmi olan `indiana jones and the raiders of the lost ark`'ın muhteşem bir finali vardır: yahvenin katip musa'ya yazdırdığı on emir tabletlerinin içinde olduğu kutsal hazine sandığının açılış töreni. sandığın kenarında melek figürleri vardır ve adeta daniken'in dediği gibi tanrı ile konuştuğunuz telsizlerdir onlar. nazi işbirlikçisi prof sandığı açmak için onlara doğru bir takım dualar okur ve melekleriyle duyar yahve onu. sandık açıldığında naziler içinde bir avuç kum olduğunu görürler, gerçeği görürler. oysa korkunç bir hatadır bu. bir anda görünmez melekler çıkar ortaya ve gazap yağdırırlar inançsızlara. tek kurtuluş gerçeğe gözlerinizi kapayıp inanmaktır o kum tanelerinde yahve'nin emirlerinin yazılı olduğuna. indiana hemen uyanır işe ve gözlerinizi kapatın der arkadaşlarına. sadece gerçeğe gözlerini kapayıp, iman edenler kurtuluşa erebilirler çünkü.

   baransu'nun da valizi var, kenarları polis kartalları ile süslü, içi on emir benzeri belgeler ile dolu. aynı o on emir sandığı kutsallığında. valiz; baransu'nun kahrolsun ergenekon yaşasın yeni düzen duası eşliğinde açılıp siz belgelerin yanısıra kum tanelerini de gördüğünüzde, en ufak ama en ufak bir imansızlık alameti gösterdiğinizde, en ufak bir kuşku belirttiğinizde, bir anda valizin kenarındaki kartallar mesaj geçmeye başlıyor, görünmeyen lacivert melekler iniyor telekulaklarıyla dünyaya ve gazap olup yağıyorlar size.

   valizdeki belgelere dair en ufak bir sorgulamada bulunmadan gözlerinizi kapatmanız ve iman etmeniz gerekiyor onların ilahiliğine. tıpkı nutuk'u kurtuluş savaşını en doğru, tek doğru anlatan kitap sayıp eleştiri getirenlerin bu feyizli ülkede yeri olmaması gerektiğini düşünen ulusalcı gibi kahrolmanızı istiyorlar. hem zaten kurtuluşa erenler sorgulamayı reddedip iman edenlerdir ve sorgucular için sonsuz azap vardır.


Hiç yorum yok: