15 Eylül 2011 Perşembe

Konak Sineması ve Platoon

Şehirde televizyon öncesi çağdan kalan tek sinema salonu Konak Sinemasıydı. Hani localı-mocalı kocaman bir salonu, kocaman bir perdesi olan eski tip sinemalardan. Hmm yanlış oldu. Daha doğrusu sikiş sinemasına dönüşmemiş son sinema salonuydu. Zaten dört tane mi ne vardı şehirde. Diğerleri pornocuya dönerek ayakta kalmaya uğraşırken, Konak, arabesk ve kemal sunal iki film birdenleriyle dayanmaya uğraşıyordu. İlk kez bir sinema filmini burada izlediydim. Yıl 1983 filandı galiba çünkü film Çarıklı Milyoner'di ve hemen öncesinde de bir ferdi filmi vardı bol ağlatanından.

Hani bu tip amiral battılarda müesseselerin en son denemelerinden biri de kalite denemesidir. Yani kalite silahıyla batışı engellemeye çalışırlar. İşte Özal televizyon üzerine yatırımlar yapıp savaşta o an için son viraj dönüldüğünde Konak Sineması da kalite silahını çekti. İyi amerikan filmleri getirmeye başladı. Başladı derken eskiden filmler vizyona girdikten bir yıl sonra bizim sinemalarımıza gelebilirse yuppi çok erken geldi artık gelişmiş ülke sayıyorlar bizi diye bayram ederdik, inanmayan o zamanın gaste arşivlerine baksın.


sinema şu anda kendisinden çok önünün bilimum bölücü ve yıkıcı akım basın toplantısına ev sahipliği yapmasıyla meşhur.


Her sinemanın afişlerinin ayrı bir yeri vardı. Sırayla baka baka okula giderdim. Orta Son zamanı şehrin en işlek caddesindeki Konak afiş tahtasında onun afişini gördüm. Aşağıdaki resmin biraz daha büyüğüydü galiba. Çapraz iplerle bağlanmıştı ve ve willem amcanın o muhteşem duruşu.


willem dafoe'nin hem isyanı hem tevekkülü tek karede meczetmiş muhteşem duasal duruşu.

Dafoe'nin dizlerinin dibinde ise "Savaşta ilk kaybedilen masumiyettir" yazıyordu. Günlerce her önünden geçtiğimde durup seyrettim afişi. Ne anlatmaya çalıştıkları anlamda Vietnam'ı, ne de Stone'un ne demeye çalıştığını anlasam da şu yakarış ve o yazı aradan yirmibeş yıldan fazla geçmesine rağmen o ilk gördüğüm anki tazeliğiyle durur zihnimde. Hâlâ savaşta ilk kaybedilen masumiyet ve hâlâ leyleğin ömrü lak lak hesabı savaşan taraflar aksini iddia etmekle harcıyorlar insanlarını.

Hiç yorum yok: