2 Eylül 2011 Cuma

Kafkas İslam Ordusu

22.09.2010 12:59

   türkler sadece bir kez fiilen turan için harekete geçtiler, sadece bir kez turan'ın kapılarına vardılar, hatta içeriye girdiler. diyarbakırlı kürd ziya'nın yarattığı bu hayal ülkesinin kapılarından geçen ordu budur. muhabbeti çok defa geçse de tarihde bir defa turan düşü kuvveden fiiliye çıkarılmış ve hazar kıyılarına dek ulaşılmıştır. tüm imparatorluk gümbür gümbür çökerken ve savaşın kaybedileceği kesin hakikatken bu maceraya girişilmesi ayrı bir komedi. adeta anadoluyu kaybedenler kendilerine yeni bir ülke kurmaya uğraşmıştır ki bunların balkanları kaybedip anadoluyu yurtları sayanlar olduğunu düşünürsek huylu huyundan vazgeçmez sözü akla gelir.

   aslında 9. ordu namıyla bir osmanlı ordusu mevcutken enver o sınır tanımaz hayal gücüyle savaş kaybedildikten sonra osmanlı ordularının geri çekilmek zorunda kalacağını öngörmüş ve osmanlı askerlerini bir kısım gönüllü ile takviye ederek kafkas islam ordusu namıyla kardeşi nuri'nin komutasında osmanlı genelkurmayından bağımsızmış gibi bir ordu örgütlemiştir. hesapta osmanlı yenilip çekilse bile bu ordu bağımsız olduğu için turan'ı fethe devam edecektir. ama mondros'dan sonra kendisi bir fare gibi kaçtığı için planlar  hep olduğu gibi hayal kalmış, olan boş yere ölen anadolulara olmuştur. bu orduyla ilgili menkıbeleri enver şakşakçılarından değil bizzat oralarda sersefil olmuş askerin anılarından okumak daha faydalıdır.

   nuri paşa bu işin peşini bırakmamıştır. almanlar 1941'de ruslara saldırır saldırmaz berlin'e koşarak hadi von hentig eski ekibi kuralım, düşmandan turanı geri alalım diyerek savaş esiri müslümanlardan bu ordunun yeni versiyonunu kurmayı istemiş ama almanların bu salağı boşverin, lazım olduğunda kullanırız notlu yazışmalarıyla kös kös ülkeye geri dönmüştür. zaten her ne hikmetse yürüyün ey ehli vatan gazı veren nuri paşalar, falih rıfkı ataylar, hakan albayraklar bu serüvenlerde hep sağ kalır, olan gazı yiyip şehit naftalinine sarılıp toprağa gömülen ve lazım oldukça mezardan çıkarılıp hakan albayrakların dilinde yeni çağrılara meze olan furkanlara olur.

Hiç yorum yok: