5 Eylül 2011 Pazartesi

İznik İmparatorluğu

22.02.2011 12:46

   malum bizim kitaplarda iznik rum imparatorluğu diye yer alır. tıpkı aynı dönem kurulmuş ötekinin trabzon rum imparatorluğu diye anılması gibi. doğal olarak her ikisi de kendine sadece roma imparatorluğu diyordu. hatta rumlardan istanbul'u alan latinler dahi kendine öyle hitap ediyordu. epir'deki rum amcanınkini de sayarsak dört roma imparatorluğu ediyor. yani 1204'de konstantinopolis `ilk kez` fethedildikten sonra eski imparatorluk topraklarında asanı sallasan bir roma imparatorluğuna çarpıyordun.

   bu devlet bizansın bin yılı aşkın süre ayakta kalmasının sırrını verir bize. şehir düştüğünde bir kısım soylu anadoluya kaçar ve batı anadoluda yeni baştan yapılanırlar. her zaman olduğu gibi kurnaz hükümdarlar çıkarırlar, yeni koşullara hemen uyum sağlarlar. aslında geçici bir devlettir. 1261'de istanbul geri alınınca tekrar bildik imparatorluğa dönüşür. ama mantalite hiç de sığıntı bir devlet mantalitesi değildir. sanki eski devlet devam ediyor gibidir. diğer ilginç bir nokta bu devletin kuruluşuna selçuklular destek vermiştir. yani rum sekçukluları, rum imparatorluğu kaos yaşadığında buraları almak yerine eski topraklarında varolmasını sağlamıştır. tam tersine moğol istilasına karşı iki devlet ittifak yapmıştır.

   ha bu devletin adı iznik'tir ama iznik asla başkent veya isim verecek kadar önemli bir kent olmamıştır bu imparatorlukta. bu imparatorluğun başkenti, eğer öyle demek icap ediyorsa, bugün kemalpaşa dediğimiz yerdir. yani aslında illa isim vermek istiyorsak kemalpaşa imparatorluğu, hatta kemalpaşa rum imparatorluğu dememiz gerekir ki isimdeki komediye gel.

Hiç yorum yok: