5 Eylül 2011 Pazartesi

Islahatçı Demokrasi Partisi'ne Kurulan Dev Komplo

02.03.2011 11:59

   iktidarın milli-manevi değerlere bağlı, ıslahatçı demokrasi fikriyatını benimsemiş yeniden milli mücadeleci kadroların eline geçmesini engelleme amaçlı komplo. dolaylı yönden bugünkü akp iktidarını dahi belirlemiştir.

   `ıslahatçı demokrasi partisi`, 1987 genel seçimlerinde 197 bin (%0,97) oy alarak tüm sosyalist partilerin toplamından daha fazla oy alma becerisini göstermişti. parti böylece ilk hedefi olan komünist ve anarşiklerin milli devlete yönelik taarruzunun durdurulmasına ulaşmıştı. bir sonraki hedef iktidara yürüyüştü. seçmenlerin ıdp'ye yönelik ilgisi çığ gibi artmaktayken bunun sadece zaman sorunu olduğu kuşkusuzdu.

   işte tam bu sırada 1991 genel seçimlerine karar verildi. ıslahatçı demokrasi partisi kendi başına seçimlere katılıp barajı geçebilecek güçte olmasına rağmen ölümsüz genel başkan `aykut edibali` benzer fikriyattaki refah ve mhp'yi de meclise taşımak istedi ve onlara `kutsal ittifak` önerdi. komplonun ilk belirtisi ıslahatçı demokrasi partisi ismi uzun olduğu için refah partisi adı altında seçime katılınmak zorunda kalınınca ortaya çıktı. bir oyun ile sadece üç ıdp adayı seçilebilecek sıralara konuldu. ancak değişmez genel başkanımız edibali `önemli olan kemmiyet değil keyfiyettir` düsturuyla bunun önemsenmemesini buyurdu.

   seçim tamamlanıp ittifak %16,88 oy ve 62 milletvekili ile milli ve manevi sağın tarihindeki en büyük başarıya imza attığında herkes aykut edibali'nin ittifağı bir sonraki seçimde tek başına iktidara taşıyacağına kesin gözüyle bakıyordu. ama komplocular çoktan ağlarını örmeye başlamışlardı. refah partisi'nin sinsice ıslahatçı demokrasi fikriyatını imha etme çabalarından bıkan genel başkan edibali üç kişilik dev kadrosu ile tekrar ıslahatçı demokrasi partisi'ne geri dönmekten başka çare kalmadığına hükmettiğinde komplocular hançerlerini batırdılar acımasızca.

   üç milletvekilinden biri edibali başkanla birlikte dönmeyi reddetti. üç kişi den biri zaten aykut edibali olduğunu göre ıdp milletvekilliklerinin genelde %33'ünü, özelde %50'sini bir anda kaybetmiş oldu. onca kominist taarruzunda yılmayan bir büyük baş bu ihanet karşısında yıkıldı. bir daha hiç kimse aykut edibali'yi gülerken görmedi. o tarihten sonra türkiye akp iktidarı ile sonlanan bir sürece girerken ıslahatçı demokrasi partisi millet partisi'ne dönüşerek her şeye sıfırdan başlamak zorunda kaldı.

   hala her seçim öncesi eski bir 302 mercedes otobüsün içinden neredeyse duyulmayacak bir sesle partilerinin propagandasını yaparak taksimdeki göbeği dönen eski ıdp yeni mplileri görebilir ve eğer iyice kulak kabartırsanız kurulan bir komplo sonucu iktidar yürüyüşleri baltalanmış bir avuç idealistin çığlıklarını duyabilirsiniz.

Hiç yorum yok: