5 Eylül 2011 Pazartesi

İran-Irak Savaşı

28.12.2010 11:59

   bu savaşı izlemek için cumhuriyet gazetesi iran'a cengiz çandar'ı, ırak'a okay gönensin'i göndermişti. buraya kadar normal. ama cengiz çandar bizatihi iranlıymış gibi -meğersem yemeği yemek sahibinden daha fazla övmek huyu imiş- islam devriminin kutsallığına dair döktürürken okay gönensin ise saddam ve onun uygarlığı koruma savaşına dair yazıyordu ve bunlar yanyana çıkıyordu.

   nedense bu savaşa dair konuşulurken hep atlanır. türkiye bu savaştan muazzam kazanç elde etti. iki ülkeye de tam angaje olmadığı için iki ülke ile de ticaretini sürdürdü türkiye. trabzon limanı altın çağını yaşadı. iran'ın temel ithalat rotalarından biri bu limandan başlayan ve tebriz'de sonlanan güzergahtı. tüm karadeniz kamyon doldu bu yüzden. turgut özal arada bir arabuluculuğa giderdi. haberler öyle söylerdi ama şimdi dönüp baktığımda sanki türkiye de bitmesini istemeyenlerden biriydi.

   1982 ortalarında saddam'ın işgal ettiği iran topraklarından geri çekilmesinden sonraki kısım yani yaklaşık 6 yıl boşu boşuna yapılmış bir savaştır. iranlılar `insan dalgası` denilen yöntemle sürü halinde saldırır ve tek bir ırak tankı da onları biçerdi. aslında tam boşuna sayılmaz. iran islam devriminin temelini kanla berkitmek böyle mümkün oldu galiba.

   savaşın sonunda saddam ateşkes yapılacağını açıkladığında onunla birlikte savaşan iranlı `halkın mücahitleri` örgütü bir nev'i intihar saldırısı düzenledi iran ordusuna. bu saldırıyla hemen hemen aynı tarihlerde ise iran tarihinin en acımasız siyasi katliamlarından biri yapıldı http://en.wikipedia.org/wiki/1988_executions_of_Iranian_political_prisoners  zaten bu allahsız kitapsızları tasfiye etmek için aportta bekleyen emam humeyni'nin verdiği emir ile  meşhur `evin hapishanesi`nde tutulan çeşitli sol görüşlerden -sadece bu örgüt yandaşı değil- binlerce tutsak muhalif idam edildi. herhalde rejimin zafer kutlamasıydı.

   idamlara haklılık kazandırmak için sorulan sorulardan bir demet. hayır diye yanıt vermeniz halinde öldürülüyordunuz. tarihsel materyalizmden cayacak mısın sorusuna hayır demenizin ölümle cezalandırıldığı bir dünya:

   allaha inanır mısın?
   kuran allah sözü müdür?
   cennete ve cehenneme inanır mısın?
   tarihsel materyalizmden caydığını ilan edecek misin?
   ramazanda oruç tutar mısın?
   hücreni müslümanla mı paylaşmayı mı tercih edersin yoksa müslüman olmayanla mı?


Hiç yorum yok: