5 Eylül 2011 Pazartesi

İktisat

01.01.2011 21:12

   insan tarihinde yaratılmış en sihirli cümle hangisidir? açıl susam açıl gibi, abrakadabra gibi. ama masal olmayanı. dünyanın en sihirli cümlesi her iktisat kitabının hemen başında yer alır: "iktisat; insanların sınırsız ihtiyaçlarının, kıt kaynaklarla en iyi şekilde nasıl karşılanabileceğini inceleyen bilim dalıdır."

   bu cümle o kadar sihirlidir ki, o kadar büyüleyicidir ki, biz milyonlarca insan -milyarlarca insan içinden hesapta zekalarıyla seçilmiş:)- kendimiz veyahut ailelerimiz, akrabalarımız, tanıdıklarımız hayatta kalmaktan ibaret (sınırsız?) ihtiyaçlarımızı/ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken o ihtiyaçların yüzbinlerlecesine tek bir insanın sahip olabilmesindeki saçmalığı görmez ve bir mankurt gibi aynı tanımı yapmaya, milyarlarca insana bunun tartışılmaz bir bilim olduğu anlatmaya devam ederiz.

   evet bütün ömrü günde 2 dolar kazanmakla geçecek bangladeş köylüsü bu cümleyi duyunca bu dolarlar ile talep ettiği sınırsız ihtiyaçlarının (üç katlı villa, porşe vb..) kıt kaynaklarda sebep olduğu gerilim için, tıpkı milyarlarca benzeri gibi, nedamet getirip ağlamaya başlar. ne de olsa kapitalizm insanın doğasına uygundur ve ağlamak doğal bir ihtiyaçtır.

Hiç yorum yok: