5 Eylül 2011 Pazartesi

Gümrük Birliği

07.06.2011 11:49

   ben yaşarken görebileceğimi ummuyorum ama umarım ilerde bir gün bu ülkede yaşayan insanlar; sırf gümrük birliği yüzünden ticari çıkarları zedelenecek endişesiyle; daima şık giyinen, alabildiğine centilmen ve `nazenin`, koç gibi bir tycoonun etrafına bağlılarını da alarak, gümrük birliği olmasın diye çabalarken bu ülkenin ağzına nasıl sıçtığını sansürsüz okuyabilir. bir işe yarayacağından değil ama en azından bir kısmı daha hayat denen nanenin ne kadar maddi bir bok olduğunu ve manevi bir sürü ambalajla sarılmış nesneyi açtığımızda karşımıza yine ve sadece çırılçıplak bir kâr mefhumunun çıktığını görürler.

   ama gümrük birliği denince ilk aklıma gelen plaka soygunudur. komedi gibi bir soygun hem de. avrupa birliği üyelerinin araç plakaları nasıldır? kenarında maviş bir eu halkası vardır di mi. işte gümrük birliğine girileceği zaman birileri başbakan tansu çiller'in kulağına üflediler: madem gümrük birliğine giriyoruz biz de plakalarımızı değiştirsek ya, böylece avrupa birliğine girmiş gibi oluruz sayın başbakanım diye. tansu çiller tüm ekonomi profesörleri gibi kendi başına asgari ücret kazanmayı bile beceremeyecek kadar dünyadan uzak olduğu için ooo süper olur diyerek bunu zorunlu hale getirdi.

   kendisine bu akılı veren ve yıllarca çöreklendiği `tşof`'ta bu ülke hayrına tek bir iş yapmayan `derviş günday` ve ekibi dünyaları vurdu bu işten. derviş günday diyip küçümseme ha, akp yasa ile bile koltuğundan kaldıramadı bu arkadaşı. o kadar güçlü, o kadar becerikli. en son gördüğümde çorum'dan chp milletvekili seçilmişti. çünkü o doğuştan edindiği kimliği nedeniyle otomatikman solcu ve cehapeliydi ve nolur nolmaz diye dokunulmazlık korumasına ihtiyacı vardı.

Hiç yorum yok: