5 Eylül 2011 Pazartesi

Güler İleri

01.12.2010 13:51

   shp milletvekili idi. 20 ekim 1991 seçimlerinden sonra dyp-shp koalisyonu kurulduğunda kadın ve çocuktan sorumlu devlet bakanı yapıldı kendisi. ataerkil zihniyetimiz kadın ve çocuk default kadın işi diye nakşetmiş zihnimize de en azından bir kadın bakan garanti oluyor. yoksa kabineler paso sofuoğlu erkekler hamamı olacak. kendisine bağlı kurumlardan birisi de `shçek` idi ki gökçek ile zengin kafiyeli olması rastlantı değüldü. gökçek kurumun genel müdürü iken istifa edip rp'den milletvekili olmuştu aynı seçimde. evet zamanında sahipsiz kadınlar ve çocuklar ona emanet/ki düşün nerelerden geçtik ama yıkılmadı bu cumhuriyet.

  aslan sosyal demokratlar yıllar ve yıllar sonra iktidar ortağı olmanın keyfini sürmek istiyorlardı. zihinlerinde binlerce proce, politik zeka desen solo testte en alt derece. öylesine saf ve masumdular ki, demirel amcalarının kucaklarında olmalarına rağmen, hayallerini gerçekleştireceklerini sanıyorlardı. neyse güler hanım bir heves işine daldı. flörte fuhuş diyen, kadını kocasının kölesi sananların 8 yıllık anap iktidarında ağzına sıçılan kadın meselesine soluk aldıracaktı kendince. zihinleri yıkanan sahipsiz çocuklara çağdaş çağdaş yaklaşacaktı.

   kötü kader tam o sırada 1992 ocak ayında babası öldü. ve -şimdi milliyet arşive girip baktım- 24 ocak 1992'de devlet bakanı güler ileri adına bir taziye-teşekkür ilanı çıktı gazetelerde. önce ilan çıktı sonra ise o ilan bom diye patladı tam orta yerde. iktidar değişmişti ama bürokratlar değişmemişti henüz. shçek gökçek, genel müdürlükteki elemanlarıyla kafa kafaya vermiş, bir komplo tezgahlamıştı yeni bakana karşı. yeni, devlet safı devlet bakanına yanaştı shçek'in badem ve çin bıyıklı kutsal ittifak bürokratları ve bakana, aman efendim ne demek gazete ilanının parasını genel müdürlük bütçesinden ödeyebilirsiniz, hem öbür tarafta babanız sizinle gurur da duyar, kızım koskoca bakan oldu da bütçesinden bana taziye ilanı veriyor diye dediler.

   henüz 43 yaşındaki politikacı zokayı yuttu ve ilanların faturaları anında shçek gökçek'e gitti. sonrası yolsuzluklara son reklamıyla iktidarına başlamış bir koalisyona kalın bir torpido atışı ve o torpidonun hükümetin gövdesinde patlaması. taze bakan güler ileri istifa etmek zorunda kaldı ve siyasetten silindi gitti. istifa etmek zorunda kaldı çünkü bu ülkenin yazısız bir kuralı vardır. sağcılar hırsızlığı babadan kalma ırsi meslek olarak görür. yakalansalar bile eğitim şart yapan cem yılmaz gibi işi şakaya vurur ve çaldık ama yaptık da derler, millet güler. ama gariban sosyal demokratlar her seferinde bedel öder ve çalmayı bilemedikleri için ekstradan da aşağılanırlar millet tarafından.

   güler ileri, bir gazete ilanı parasına silindi gitti tarihten. ama işi organize eden shçek gökçek ise kalpleri ısıtan gülümsemesiyle hala başımızda bir ülke parasına rağmen. turgut özal hep sevdiği ve takdir ettiği melih gökçek'i örnek gösterdi anaplılara bakın muhalefet böyle yapılır diye. muhalefetin böyle yapıldığı ülkede de güler ileri gibilerin değil melih gökçek gibilerinin iktidar olmasından doğal bir şey yok.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Bakan iken Sayın İLERİ'ye Bakanlık bütçesinden ödenir gibi bir söz ve onun kabul etmesi diye birşey yok. taziyeyi bakanlık çalışanları adına gökçek in içerideki adamları gönderip ödeme belgesinide gökçeğe gönderdiler. gökçekte devletin parasını yiyor diye haber yaptırdı. çünkü sayın bakan bu işi sosyologlar daha iyi bilir diyerek gelir gelmez müdür ve müdür yardımcılığı görevlerine sosyologları getirmişti. bilmediği şey o eski müdürler gökçekin badem bıyıklıları olmasıydı.