5 Eylül 2011 Pazartesi

Greco-Bactria Krallığı

09.11.2010 21:04

   tarihteki en tuhaf krallıklar sıralamasında ilk beşe oynar. bu krallık bugün afganistan ile orta asya cumhuriyetleri arasında bölüşülmüş topraklarda kurulmuştur. helenistik bir krallıktır. yani iskender amca tarafından fethedilen topraklarda helenlerce kurulmuştur. krallığın m.ö. 250 civarında `selefkiler`den ayrılmasından hemen sonra yerli aryan hanedanların iran'da part krallığını kurması ve onun helen dünyası ile bağlantısını koparmasına rağmen ayakta kalmayı başarmıştır.

   yani bugün talibanın esip gürlediği toprakları o topraklarla hiçbir alakası olmayan yunanlar yurt tutmuş. kendi panteonları, kendi dilleri ve kendi kültürleri ile m.ö. 120 civarına dek ayakta kalmayı başarmıştır. bu ayakta kalmanın helen usulü olduğu unutulmamalıdır. yani diğer tüm uygarlıkların köküne kibrit suyu ekilmesi değil bir çeşit sentez çabası. http://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Bactria  vikipediden de görüleceği üzere bu tuhaf krallık antik çağlardaki en haşmetli altın paranın darbettiricisidir.

   sonra bizim hunların ayaklandırdığı kabileler aşağıya doğru inmeye başlar ve krallık sona erer. ama daha önceden hindistan taraflarını fethettikleri için bu kez indo-grek krallığı macerası başlar ki yunani giysili hintli duruşlu tiplerin serüveni isa'nın doğduğu sıralara kadar sürer. ulu önderimizin bize en büyük tarih kazığı türk tarih tezi kapsamında tüm bu bölgeleri -elde hiçbir arkeolojik kanıt olmaksızın- haritalarda hunlara, akhunlara ait olarak çizdirirken, heykelleri, paraları, yazıları ile ortada olan bu uygarlıkları yok saydırmasıdır. kendi hayali varlığımızı somut varolmuşları yok saymak pahasına kurma çabası bize aklen pahalıya patlamıştır.

  dünyanın bir ucunda kendi uygarlıklarını yaratmış bu yunanilerin torunlarının akıbeti için


Hiç yorum yok: