5 Eylül 2011 Pazartesi

Göktürkler

27.12.2010 16:00

   bir yönetici klan kendi kökenini doğaüstü varlıklara mesela kurtlara filan dayıyorsa bu aile yönettiği halka yabancı bilader derim. kendi yabancılığının egemenlik sürmesine engel olmaması için efsanevi bir köken uyduruyor demektir bana göre. tıpkı romus geyiğinde olduğu gibi. tıpkı koreli hanedanın caponları biz güneşin oğluyuz diye yemesi gibi. mavinin isyankar çocuğu asinalar da aynı şekilde yabancı bir hanedan gibi gibi.

   `animal farm troçkisti` arkadaşların çok sevdiği abinin bir sözü vardı; geçmişe hükmeden bugüne hükmeder, bugüne hükmeden geleceğe hükmeder gibiydi galiba. tarih sözkonusu olduğunda en büyük hata tarihi sağcı bir bilim saymak. komik ama öyle. tarih hep sağcıların egemenliğine terkediliyor. oysa tarih arındırılabildiği sürece bugünümüze hükmeden sağcı safsatalar yerle yeksan olur. işin kötüsü siz bu alanı sağcı bir alan saysanız bile onun sizin algınızı etkilemesine mani olamazsınız. bu sev-sevme zihnine mamçakoğlu cüneytin bizans filmlerinin ve o filmlerdeki yaklaşımın default kazınmasına benzer.

   göktürk mevzusunda türk milletine adını veren bu insanları araştırıp öğrenmeye çalışmakla düz şövenist övgüyü aynı kefeye koymak saçmalıktır. hele hele göçebe uygarlıkla yerleşik uygarlığı sidik yarışına sokmak -kimi galip ilan edersen et- ecayip bir soytarılıktır.

   milliyet meselesi tuhaf bir mesele. doğalla suni olan sıklık birbirine karışır. olmaz ya, işte kurgu bu ya, orhun anıtları dikildiği esnada göktürk kağanlığına tabi olan kavimler -bizim atalarımız onlarrrr turkic peoplelarrrr- bir anda diriliverse ve kendilerinin türk olarak isimlendirildiğini görseler hücceten ölüp giderlerdi herhalde. zira göktürk kağanı bilge kağan'ın orhun anıtlarında şöyle yendim, böyle ezdim diye şişindikleri bizatihi şimdi türk dediğimiz insanlardır. bir boyun düşmanlarının topuna birden millet ismi olması. `bu bir sevgi olayı ercan`.

   göktürkler mevzuunda bir sürü gri alan olduğu için götten sallamak serbest. bu da benimkisi:

   m.s. 439'da çin'de yerleşik hun göçebelerine dayalı son krallık da yıkıldığında, yönetici ailelerden biri yok edilmek korkusuyla gök yönünden batıya doğru kaçtı. uzak uzak dağlarda saklandılar. onlarca yıl sonra asina ailesinin yönetiminde bir boy haline geldi kaçanlar. belki çin'den demir sanatını getirdikleri için belki başka nedenle sivrildiler. aynı zamanda etraflarındaki boylarla iyice benzeşti dilleri. diğer boylarla ittifak kurarak m.s. 552'de juan juan devletini yıktılar ve kendi liderliklerinde göktürk kağanlığını kurdular. burada diğer boylardan daha merkezi bir siyasi kavrayışa sahip oldukları görülüyor ki yine çin faktörü geliyor akla.

   bir boyun adı olan türk lafzının o boyların hepsini kapsar hale gelmesi ise reel koşulların sonucu oldu. türkler tam bizans-sasani savaşlarının yine zirve yaptığı 6.yy'da meydana çıktığı için iki tarafın da ilgi alanına girmiş oldular. bizans doğuda bulduğu müttefiklerini, sasaniler kuzeyde ortaya çıkan düşmanlarını hakim boyun adlandırması ile türk olarak kayıtlara geçirdiler. kendi anlayışlarına uygun olarak göktürklerin demir yumruğu altında tutulan boyları da türk olarak nitelendirdiler. ve daha sonra araplar sasani mirasını devraldıklarında zaten yapılmış türk tanımını aynen devam ettirdiler. ihtimal ki kendi aşiret mantıklarıyla şimdi türk dediklerimizin boy mantığını aynı sandılar. oysa 12.yy'da edirne'ye gelen peçenek bile kendisinin basit bir kabile değil peçenek diye ayrı bir `şey` olduğunu savlıyordu.

   burada ilginç olan nokta ilk göktürk devletinin dağılışı ile ikincisinin kurulması arasında geçen yaklaşık elli yıllık sürede başka bir hakim boyun ortaya çıkmaması. bu sayede ikinci kez göktürk kağanlığı kurulup etrafındaki türk ve moğol boylarına saldırarak hakim olduğunda uzaklardaki ötekiler için türk adının kapsayıcı geçerliliği kanıtlanmış oldu.

5 yorum:

karteorhan dedi ki...

"hele hele göçebe uygarlıkla yerleşik uygarlığı sidik yarışına sokmak -kimi galip ilan edersen et- ecayip bir soytarılıktır" demişsin...
baştaki yazdığın yok kurttan gelmişmiş, doğaüstü varlıkmış sen zaten karşılaştırmayı yapıyorsun. gel yunan mitolojisiyle karşılaştır ozaman. yok, illa karalayacan. sanki bu adamların şamanist olduğunu, ruhlara inandığını bilmiyorsun
tarih hakkında çok abartılı bir kaynak ben görmedim, farkedersem de okumam. ama tarih insanlara yolgösteremez diye birşey yok.
Bilge Kağan ve Kül Tigin’e ait olan runik yazılarda Türk tarihi, dili, hukuku, dini, iktisadi hayatı vb. hakkında kıymetli bilgiler yer almaktadır
ayrıca türk takvimini hiç duymadın mı? Bu takvimde Dünya’nın ömrü 3.600.000 yıldır. Bu süre 360 veridir. 1 ven 10.000 yıldır. 12 yıl 1 devirdir. 1 yıl 12 aydır. 1 ay 4 hafta ve 30 gündür. Bu on ikili sistemde her hayvan bir yıla ad vermektedir. Devre tamamlandıktan sonra, yeniden on ikili devre başlamaktadır. Yıllara adlarını veren hayvanlar sırasıyla şunlardır: 1) Sıçgan (sıçan), 2) Ud (öküz), 3) Pars (pars), 4) Tavışgan (tavşan), 5) Nek (timsah), 6) Yılan (yılan), 7) Yund (at), 8) Koy (koyun), 9) Biçin (maymun), 10) Tagaku (tavuk), 11) İt (köpek), 12) Tonguz (domuz)
ayrıca orhun anıtları dikildiğinda öyle çok acayip, birbirinden farklı KAVIMLER yoktu. aşiret(boylar) vardı. savaş ya da barışla - sürekli etkileşim zaten vardı. sen diyebilir misin ki şuan türkiyenin her köyü, her kasabası, her ili birbirine düşmandır? hadi şuan cumhuriyet var, osmanlı zamanında? osmanlıdan önce? nerden öğreniyorsan, hep aklında bir barbar tipi var. sanki milattan önce insan evrimini tamamlayamamış bir maymundu?
eğer sadece isim kafanı kurcalayansa, ural-altaylar de. ama yok, sana birleşik, genelleyen bir isim olamaz. aynı düşünce yüzünden orta asya zaten yıllarca birbirinin kanını döktü. senin ne farkın kaldı şimdi? m.ö.500e hoşgeldin!!
ayrıca demir işçiliğini çinden mi öğrenmiş göktürkler? ben demiri ilk kullanılabilir hale getirenleri kıpçaklar diye biliyordum. tüm dünya böyle yazıyor, merak etme sağ görüşlüler değil.
sana göre bu takvimi hazırlayan adamlar sıradan barbarlar, tek yapabildikleri çinden teknoloji, kültür, devlet idaresi vb çalıp, sonra aynı taktiklerle çini püskürtmek? aa hayret, ittifak kurarak yazmışsın. hani bunlar birbirlerini yiyen barbarlardı birader? nasıl anlaşabilmişler acaba? çinliler mi yardım etmiş?
sana kalsa orta asya tamamen mankurttu, yada sen mankurtsun...
sen bence hiç tarih fln konuşma. senin tarih anlaşına göre, biz oğuzların 3 kolundaki 5 boydan birine mutlaka dahil olmamız gerekir. hatta bunlar içinde kendi ailelerimiz kendi medeniyetlerini kurmalı. en sonunda her birey kendi devletini ilan edince olay çözülür heralde?
bi de şöyle bakman lazım, almanya ve italya, yıllarca küçük küçük krallıklar olarak hiçbir büyük başarayı kaydedemediler. acaba nasıl şuan hepsi italyanım yada almanım diyebiliyor da, ben prusyalıyım, ben milanoluyum demiyor?
daha büyüğü var. ingilizce bilmeyen ama kendini amerikalı hisseden binlerce insan var. naapacan? sen ispanyol kökenlisin, amerikalı olamazsın mı diyecen? sanırım bunu demek için önce amerikalı tanımını açman gerekir ki, ben senden mantıklı bir açıklama bekleyemiyorum...
kısaca, birlikten kuvvet doğar diyorlar türkler. senin çinli zannettiğin bir gurup da olabilir...

ebedi olur dedi ki...

:)

Adsız dedi ki...

şef. adam köktürkleri kötülüyorsun zannetmiş. valla ne insanlar var. bu kadar laf dökeceğine okusaydı anlardı.

yazı güzelmiş teşekkürler. mantıklı geliyor kulağa.

ezikjakoben dedi ki...

orhan BEY resmen kapağı geçirmişsiniz teprikler!1

ebedi olur dedi ki...

orhan Bey'de birazcık TÜRKLÜK şuuru varsa bir fransız özentisinin verdiği desteği tüm milli benliğiyle reddedecektir. Buna inancım tamdır.