5 Eylül 2011 Pazartesi

Gazali

25.12.2010 11:32

   kendisi hakkında pek çok bilgi verilmiş, ala. fikriyatı, neye karşı olduğu, neden karşı olduğu yazılmış, ala. ama her ne hikmetse kimin maaşlı elemanı olduğunun yazılması unutulmuş. o bühranlarından sıyrılıp yine ders vermeye başlamasına kimin sebep olduğu unutulmuş. kime öğütler kaleme aldığının yazılması unutulmuş. şahsen büyük selçuklu hanedanına mensup bunca insanla aynı sözlükte yazmaktan gururlandım koyun çobanı bir oğuzun torunu olarak.

   kalem sahipleri de tüm insanlar gibi yer, içer, sıçar, yaşar. işiniz mucize ise yahud o meşhur sezgiyse zaten okumaya ihtiyacınız yoktur. yatın istihareye gazali winrar formatında yüklesin içinize. yok derdiniz anlamak ise, bizim bilmek dediğimiz şekilde. o zaman daha dünyevi meseleleri araştırmak icap eder. gazali'nin değirmenine niye sultan sencer'in su taşıdığını merak etmek icap eder. o buhran devresinden sonra 1105'de nişabur'da ders vermeye başlamasına sebep olan, kendi deyişiyle sünni fetretini durdurmak için verilen emri merak etmek icap eder. metafizik iyi de sultanlıklar halkın razı edilmesine dayalı fizik temellerde yükselir.

   gazali sadece maneviyatın kavgasını yapmaz. ne tesadüf sünni dinselliğini olduğu kadar selçuklu dünyeviliğini de tehdit eden batınilerle kavgalıdır. selçukluya itaati oldum olası kuşkulu harizm'e çöreklenmiş, cahil halkın kafasını karıştıran mutezile ile kavgalıdır. gazali sadece masum sünnilerin ahiretini kurtarmaya çabalamaz. aynı zamanda mehmet tapar'dan sencer'e onca selçuklu muktedirinin sefer üzerine sefer düzenlediği batınilikle savaş vererek sünni muktedirlerin dünyasını da kurtarmaya çalışır. mesele kimin haklı kimin haksız olduğundan ziyade bu alabildiğine materyalist yönün ısrarla görmezden gelinmesi.

   ah ama doğru ya. gazali'nin devrin iktidarının destekçisi olmasının üstünü örtmemiz lazım ki eserleri devrin şartları parantezinden kurtulup çağlar ve insanlarüstü bir seviyeye gelsin, mesajı evrenselleşsin. roger that.

Hiç yorum yok: