5 Eylül 2011 Pazartesi

Eşitlenmek – Gleichshaltung

18.04.2011 11:20

   akpist önderliğin `eşitlenmek` eyleminin uluslararası kapsamını pas geçmek gerçekten de hatalı olur. akpistler, tansu çiller tarafından son komünist devlet olarak tarif olunan kemalist statükonun, vakti zamanında popülara verdiği -vermek zorunda kaldığı- popülist tavizlerin imhasınının da bir numaralı yürütücüsü oldu. bu kuşkusuz kendi arzularından değil uluslararası zamanın ruhunun zorlamasından. yani ülke içi akpist eşitlenme globale eklemlenme ile başbaşa ilerliyor.

   ama esas önemli olan sayın başbakan tarafından açıklanan 2011 seçim beyannamesi ile eşitlenmek'te son virajın dönüldüğünün ilan edilmesi. iktidar kendine has; özgür halkoyuna dayalı, şafikürt destekli hanefitürk, sünnikapitalist tek parti diktasının kazanacağından o kadar emin ki seçim beyannamesini 12 yıllık süreyi kapsayacak biçimde ilan edebiliyor. eşitlenmek, daha önce de iddia ettiğim üzere devrimsel değil evrimsel yöntemle, nihayet bu süreçte tamamlanacak. aslında 12 yılın bitmesinden çok daha önce tamamlanacak belki ama eşitlenmiş türkiye'nin normal haline gelmesi için süre lazım. mesela eşitlenmiş türkiye'de fikirleriniz doğal hakkınız olduğu için değil, tek seçici ve tek karar verici erdoğan'ın o fikirlerinizi benimsemesi ile meşruiyet kazanabilecek. bunu içselleştirmek kolay değil. süre lazım.

   türk tipi `gleichschaltung`'un evrimsel ilerleyişini biraz açmak lazım. bu evrimsel ilerleyiş yüzündendir ki muhalefet yok edilmesi değil korunması gereken bir tür soyu tükenen hayvana dönüşüyor. yani akpistler kendi eşitlenmelerini dayandırdıkları demokratik meşruluğu kaybetmemek için parlamenter muhalefete şiddetle ihtiyaç duyuyorlar. aksi takdirde devrimsel bir yöntemle bastırmak zorunda olacakları bir meclis dışı illegal muhalefetle yüzleşmek zorunda kalacaklar ve bu da kendi meşruiyetlerinin temeli olan halk iradesinin sonu olacak. yani herhangi bir demokratik yaptırıma sahip olmaksızın mecliste pinekleyen muhalefet sadece ve sadece akp gleichschaltung'unun meşrulaştırıcısı vazifesini görüyor.

   akpistlere herhangi bir rasyonel temele dayanmaksızın nefret düzeyinde karşı olan ciddi bir kitle var. eşitlenmek'i evrimsel ilerleyişle adım adım gerçekleştirmez ve hızlı bir müdaheleyi benimsersen el mahkum yeni bir auschkale kampı inşa etmen lazım. oysa tekrar söylemek gerekirse akpist başarı tamamen çok partili demokratik sistem illüzyonuna bağlı. bu olmadan akpistlerin yapabilmesi mümkün değil. millet iradesi ve yasallık örtüsünü kaldırdığınızda karşınıza stepford wives hatunları gibi robotlar, düşünce sistematiği stalinist tasfiyecilerinden farklı olmayan çılgınlar çıkıveriyor çünkü.

Hiç yorum yok: