5 Eylül 2011 Pazartesi

The East India Company

21.11.2010 13:11

   britiş olanının, sürekli türkiye burjuvasını devletin yarattığını söyleyip bunu salt bize mahsusmuş gibi sunarak özellikle anglo-sakson burjuvasına en üstün bırcıva payesi sunmaya kalkanların götüne fitil niyetine tatbiki, götten uydurma hastalığına karşı çok faidelidir. bu şirket bizatihi britiş krallığının kendisine verdiği tekel olma izni ile hindistan'ı sömürme hakkına kavuşmuştur. yine bu tekeli korumak üzere fransızlarla yıllarca savaşan bizzat britiş donanma ve ordusudur. inciluz devletinin verdiği bu destek ve sağladığı koruma ile sağlanan hindustan zenginlikleri ile anavatanda hangi sınıfın semirdiği ve zenginleştiği ise x'e sıfır verilerek dahi bulunabilir.

   şirket tasfiye olunmuştur. çünkü 1857 yılında bu şirket tarafından istihdam edilen yerli silahlı güçler sipahi isyanı denilen isyanla ayaklanınca şirketin sömürüye devam etme imkanı kalmamış ve tıpkı bugün olduğu gibi, serbest piyasa ekonomisi kriz çıkana kadar mükemmel bir sistemdir kuralı işlemiş, britiş devleti şirketi ve dahi kendi çıkarlarını korumak için hindistan'ı devletleştirmiştir.

   bu şirket; bizimkilerin tarih tekerrür eder, öbürkülerin ah maskeli balo ve kapitalizmin döngüsel krizleri dedikleri hususda, bir şirketin devletin işlevlerini yerine getirecek kadar güçlenmesi, kendi silahlı güçlerine ve adalet mekanizmasına sahip olması, devlet olmadığından bahisle kârı maksimuma çıkarmaya çalışırken çuvallaması ve batarken sahneye devlet süvarilerinin çıkarak onu kurtarması konusunda baha biçilemez dersler verir. güçlü olduğunda kapitalizme övgü düzen moderen indiya kumpanyaları hala sıçtıklarında soluğu kamunun kucağında alıyorlar çünkü.

Hiç yorum yok: