5 Eylül 2011 Pazartesi

Dimyat

27.01.2011 11:14

   adına güftelenmiş atasözünün sahibi bizim atalar değil frenklerin ataları bence. runciman üç ciltlik haçlı seferleri tarihinde ayrıntılı anlatır. bizim haçlılar dördüncüde bizansı yok ettikten sonra çok geçmez beşinciye niyetlenirler. 1217'de yelken basıp dimyat önüne varırlar. hesap basittir: dimyat, nil'in ağzındadır. dimyat'ı alan nil'i alır, nil'i alan mısır'ı alır. mısır'ı alan için kutsal toprakları almak çocuk oyuncağıdır. şehri alırlar ama sonra klasik iç kavgalar başlar. bu sırada mısır sultanı olan selahaddin'in kardeşi el kamil panikler ve istiyorsanız tüm kutsal topraklarınızı size geri vereyim yeter ki çekin gidin der haçlılara. haçlılar el kamil'in paniğini güçsüzlüğüne yorarlar. orlando bloom'un önünde cambazlık edeceği kerak kalesi ile mısır'ın altunlarını da isteriz ohş olurlar. bu arada kamilin kardeşleri yettik abi diye dalarlar sahneye ve eyyubi ordusu ile nil taşkınları haçlıların ağzına sıçar.

   otuz yıl sonra yedinci seferde bir kez daha pirinç almaya dimyat'a gelir haçlılar. bu sefer başlarında saftirikin teki olduğu için kilisece aziz ilan edilen ıx. lui vardır. taşıma işini yapan denizci milletler kafalar onu. aslında koşullar elverişlidir kağıt üstünde. eyyubi sultanlığı yıkılış halinde olduğu için mısır'ı fethetmek zor olmayacağa benzer. ama bu seferde kıpçak kutup ayıları karşılar frenk bedevilerini. kıpçak memlukler eyyubileri tasfiye edip kendi asker monarşilerini kurarken arada lui'nin hesabı da bir tamam görür ve esir ederler onu. meşhur baybars, topunuzu keserim amcası olup dimyat'ı yıkar, gelmeyin len bir daha kafamız şişiyor, diyerek.

   lui harbi safdır. zira dimyat'ın intikamını almak için 1270'de yeniden bir haçlı seferi düzenler ama kurnaz kardeşi charles anjou abisini kandırıp dimyat yerine tunus'u fethe gönderir ve aziz lui hem bulgursuz hem pirinçsiz tunus'da nalları diker.

 


Hiç yorum yok: