5 Eylül 2011 Pazartesi

Darbe Yapacaklarına Rüşvet Yesinler

04.12.2010 10:16

   kahraman fas kralının ordu mottosu. aslında sorun yüzlerce yılın ülkelerötesi  problematiği. kendi halkını zaptetmek ve iktidarını muhafaza için orduya ihtiyacın var. iktidarının en ufak bir meşruiyeti olmadığı için bunu bilindik yasal dayanaklarla tahkim edemiyorsun. o zaman da bir ikilem doğuyor. silahlı kuvvetlere iktidarın için muhtaçsın ve o silahlı kuvvetler iktidarına son verecek kadar güçlü. hal böyle olunca kendi iktidarının bekası için ordu liderlerinin rüşvete bulaşmış yoz insanlar olması gerekiyor ki artıkçıbaşı olarak bir kısım artığı onlara terkederek sadakatlerini sağla. fas bu konuda oldukça tecrübeli. zira şimdiki kralın babası `ikinci hasan` çeşitli defalar solcu subaylar tarafından devrilmeye çalışıldı. hatta bir keresinde kendi savaş uçakları onun uçağını düşürmeye çalıştı.

   işte fas kralı da ordunun bir daha darbeye bulaşmaması için onların dürüst birer asker olmasını değil yoz birer rüşvetçi olmasını tercih ediyor. ama bu yetmez. silahlı kuvvetlerin yığınsal olarak da meşgul edilmesi lazım. işte 1972 darbe teşebbüsünden sonra ispanya `batı sahra`'dan çekilir çekilmez fas ordusunun vatansever emperyal gayeler bahanesi ile bu gariban ülkeye çöreklenme nedenlerinden biri de bu. ordu bu savaşla meşgul edildi. yani batı sahra halkı yıllardır kralın sarayında huzurlu uyuyabilmesi için öldü, ölüyor.

   burada altı çizilmesi gereken husus abd diplomatının raporda ahahaha işte bu sayede rahatça sömürüyoz buraları havasında olmaması, eleştirel yaklaşması. bu onların masum melek olmasından kaynaklanmıyor. zira fas'ı çepeçevre kuşatan bu yolsuzluk ve soygun düzeni, sol muhalefetin soğuk savaş döneminde kazınması nedeniyle, muhalefet olarak silahlı radikal islamcıların yükselişini yaratıyor ve bu abd için büyük bir tehdit.


   corruption remains the single greatest challenge
   --------------------------------------------- ---

   corruption is prevalent at all levels of moroccan society and the military is also plagued by it, particularly at the highest levels. this may partly reflect a grand bargain struck by king hassan ii following at least two nearly successful coups in the 1970's: remain loyal, and you can profit. (those whose loyalty was in question were subject to sometimes decades of harsh imprisonment.) credible reports indicate that lt gen benanni is using his position as the commander of the southern sector to skim money from military contracts and influence business decisions. a widely believed rumor has it that he owns large parts of the fisheries in western sahara. benanni, like many senior military officers, has a lavish family home that was likely built with money gleaned from bribes. leadership positions in regional sectors are a significant source of extralegal income for military leaders. there are even reports of students at morocco's military academy paying money to increase their class standings in order to obtain positions in lucrative military postings. command in the southern sector, i.e., western sahara, given the predominance of military activity there, is considered to be the most lucrative of the sectors in this regard. because command in the southern sector is also considered critical to high level advancement in the far, positions there are highly sought after. consequently, positions in this sector are often jealously "guarded" by a number of influential families in the military. the gom seems to be looking for ways to stop corruption, especially among the formative military ranks of colonel and below, but not much is being done to stop the corruption in the general officer ranks.

-------------------------------------------
retiring high level officers also a problem
-------------------------------------------

   senior officers refusing to retire to allow younger officers to move up the ranks has become a significant problem for the far. officers nearing the mandatory retirement age do not want to retire since this would mean relinquishing bribes, money-skimming, and some related sources of income. even for those officers not &on the take,8 giving up government positions and paychecks is economically difficult for a sustained retirement. this  "gerontocracy" problem, coupled with the king's notorious micro-management of the military has had a negative impact on the morale of mid-level military leaders.

Hiç yorum yok: