5 Eylül 2011 Pazartesi

Cumhuriyet Aldatmacası

27.01.2011 15:47

   bugün mısır'da sokaklara dökülen kalabalıkları görünce bir kere daha açığa çıktığını gördüm, mutlu oldum. vakti zamanında maşrıktan magribe tüm mazlum islam coğrafyasına bir virüs gibi yayılan cumhuriyet aldatmacası nihayet bir asır bile hüküm süremedikten sonra zelilane son nefesini vermekte halkın öfkeli yumrukları altında. bu zalim ihanet çemberi, bu kökü dışarıda melanet, koskoca ümmete bir asra yaklaşan zamana ve milyonlarca masumun kanına maloldu.

   23 temmuz 1952'de alemin en fiyakalı krallarından çiko faruk'u deviren necip ve nasır, adı var kendi yok tunus sultanını deport eden burgiba, hanedanın belki de en munis padişahı vahdettin'i hal edenler. hepsi ama hepsi ne söz verdiler ve ne oldu. nerede bu özgürlük? nerede hürriyet, nerede müsavat? monarşizmin tarihinde kalabalıklara yaylım ateş açıldığı yokken o monarşiye dahi zalim diyenler tanklarla ezdiler hesapta baştacı ettikleri halkı. faruk'un italyan yancısı ile pavyona gitmesini eleştirenler 4 bin yıl firavn mısır'ı dünyanın en zengin memleketi olmuşken bugün mısır'ı fakirlikten kıran geçiren bir sefahatin başrol oyuncuları.

   rahmetli hamid han memleket istifade etsin diye yeteneklerinden, kimi münevverleri fizan'a kaymakam yaptı diye demediğini bırakmayanlar; karadeniz'de boğdular insanları, dozerle cehennemi kazıp oraya gömdüler, döve döve öldürdüler. monarşi sözkonusu olunca bik bik diye öten binlerce tiynetsiz papağan onlarca yıl geçip cumhuriyetin koskoca islam çölünde tek bir insan vahası bile yaratamamasını sorduğunuzda dut yemiş bülbüle dönüyor.

   cumhuriyet buysa cumhur nerede, cumhur buysa cumhuriyet nerede?

Hiç yorum yok: