5 Eylül 2011 Pazartesi

Colin's'in Sahibinin Yürek Sızlatan İsyanı

18.02.2011 18:49

   insanım diyen herkesi isyan ettirecek, bu kadar da yapılmaz ki adam haklı dedirtecek isyan. sayın başbakanın bu isyana kulak vermesi mısır'ı arayıp sorunu çözmesi lazım. hani mısır'da diktatör devrildi ya, hah ondan sonra işçiler şımarmış ve neler neler yapmışlar. okurken hüngür hüngür ağladım. sayın ümmet eroğlu gayet güzel anlatmış sazı ona vermek lazım:

   `çalişma 42 saate insin`

   kahire'ye 120 km uzaklıktaki ismailia'da 150 milyonluk tekstil yatırımı olan eroğlu holding de işçi kaprislerinden yılan firmalar arasında. şirkette çalışan işçiler haftalık 48 saat olan çalışma saatlerinin 42'ye indirilmesi ve ücretlerinin 120 dolardan 200 dolara çıkarılması için talepte bulundu. yönetim bu talepler karşısında ne yapacağını şaşırmış durumda. eroğlu holding yönetim kurulu üyesi ümmet eroğlu işçilerin 'mübarek'i devirdik şimdi sıra patronlarda' tavrında olduklarını belirterek, "110-120 dolar civarında olan maaşları 200 dolara çıkarmamız talep ediliyor. eğer böyle bir şey düşünecek olsaydık, anadolu'da 300-400 doları verip yatırımı oraya kurardık"diyor.

   `zamdan endişeliyiz`

   yaklaşan zam ayının da kendilerini endişelendirdiğini belirten eroğlu, "zam ayı yaklaşıyor. zammı aldıktan sonra işe gelmeyenler olmasından endişeliyiz" diye konuşuyor. mısır çalışma bakanlığı tarafından 2005 'te tebliğ edilen 42 saat zorunluluğu olduğunu belirten eroğlu, "aslında bu yazıya göre 48 saat olan çalışma saatimizi 42'ye indirmemiz gerekiyordu ancak biz buna o dönem uymadık. serbest bölgede bir çok yabancı yatırımcı var, kimse uymuyor. şimdi kanuna uymak zorunda kaldık" diye konuşuyor. öte yandan ülkede ne olup bittiğiyle ilgilenmeden işine bakan sri lankalı ve, bangladeşli işçiler gözde. eroğlu, "bu işçilere talep çok yüksek, çünkü sessiz sakin insanlar. aslında mısır'da işsizlik sorunu değil, işçi sorunu var" diyor.


   kaprise bak yahu. zaten yasada varolan 42 iş saatini talep etmek ne demek. böyle kapris olur mu? hele hele ücretlerin 120 dolardan 200 dolara çıkarılmasını talep etmek ne demek. düşünsene günde 4 dolar yerine 6,5 dolar kazanmak istiyor şerefsiz pezevenkler. hemen colin's almaya gidiyorum. sayın ümmet eroğlu'na destek olmamız lazım.

Hiç yorum yok: