5 Eylül 2011 Pazartesi

Clement Attlee

31.10.2010 20:07

   çörçili iktidara getiren de seçimlerde yenen de o'dur. o meşhur ingiliz zaferine sebep olan da o biraz yani. nevil çembırleyn amca savaş başladıktan sonra ulusal birlik hükümeti kurmaya çalışmış ama 2. parti olan işçi partisini buna razı edememiştir. nihayet mayıs 1940'da norveç yenilgisi üzerine başlayan parlamenter tartışmalarda bir kez daha attlee amcaya giderek gel başbakan yardımcım ol demiştir. ancak attlee sadece ve sadece çörçil hükümet başkanı olursa hükümete katılacaklarını ve destek vereceklerini deklare edince istifa etmekten başka yol bulamamış ve 10 mayıs 1940'da çörçil, prime minister olmuştur.

   amma tarihin tekeri her zaman tam döner demişler. temmuz 1945'de savaş zaferle sonuçlandığında, 10 yıl sonra ilk kez genel seçimlere gidilmiş ve çörçil ile attlee rakip olmuşlardır. çörçil zafer kazanmış başkumandan edasıyla gittiği postdam konferansından apar topar yenik parti lideri olarak geri gelmek zorunda kalmıştır. zira pragmatist britanya sitizenleri bu savaş iflahımızı mikti bu masrafdan sadece devletçi bir işçi partisi iktidarı ile masrafları devlete yıkarak kurtulabiliriz kurnazlığına giderek clement abiyi hem de tek başına iktidara getirmişlerdir.

   ha kendisi ve arkadaşı sendikacı ernest bevin savaş zamanı hükümete girdikten sonra, zafer kazanmak için her şey mübah düsturu ile, faşonun faşosu kesilmiş ve muhafazakar veya liberallerin bile cesaret edemediği kadar gaddarlaşmışlardır çalışanlara karşı o da not olarak bulunsun.
 

Hiç yorum yok: