5 Eylül 2011 Pazartesi

Bucaleon Sarayı

14.04.2011 16:18

   yıl dokuzyüzatmışdokuz mevsime uyduk/ sebep oldu teofane bir cana kıydık/ katil defterine çimizkes'i koyduk/ eşkıya, roma'ya imparator olur.

   karanlık bir aralık gecesi bir kayık dolusu insan sessizce denize sıfır saraya yanaşır. imparatoriçenin odasından bir ip sarkıtılır kayığa ve bu ipten surları aşıp onun odasına tırmanır kayıktakiler. imparatora suikast teşebbüsünün ihbarı geldiği için tüm sarayı arar muhafızlar. ama imparatoriçenin odasını da arayacak halleri de yoktur yani. sonuçta kim imparatoriçenin, aşığını imparatoru öldürsün diye saraya alacağını düşünür ki. sonra gece gizlice imparatorun odasına süzülür suikastçiler ve ioannes tzimiskes, imparator nikeforos fokas'ı başını keserek öldürür. nikeforos, adının anlamı olan muzafferi savaş alanlarında kanıtlamış büyük komutan, arapların beyaz ölümü denilen emperor, yeğeni tarafından kafası kesilerek öldürülen bir dayı olarak tarih sahnesini terkeder.

   ioannes tzimiskes'in imparator olur olmaz ilk yaptığı iş, yeni nikeforos fokas olmamak için, bu sarayın deniz tarafına, hani kendisinin usulca süzüldüğü tarafa nöbetçi koydurmak olur. bir musibet bin nasihatten iyidir çünkü. sonra yüzyıllar geçer ve 19.yy gelir. sadrazam süklüm püklüm girer padişahın odaya, topkapı sarayının içinden tren yolu geçirmek lazımdır hünkarım, der. hünkar, dolmabahçe sarayında yaşamanın verdiği rahatlıkla, ne demek demiryolu gelsin de isterse yatak odamdan geçsin diye zerre zarara uğramayacağı bir hususta fedakar padişah portresi çizer türkiye gazetesinden tarih öğreneceklere. tren yolu aslında o sarayın değil bu sarayın harabelerinin tam ortasından, dökülen onca kanın tam içinden geçer. saraya adını veren aslan heykelleri istanbul arkeoloji müzesinin, kalan harabeleri evsizlerin payına düşer.

   iktidarın geçiciliğine dair öğüt alacaksam, kibrinden artık gözü dünyayı dahi görmez hale gelmiş müstebitlerin sahte tevazu nutuklarını değil, bu sarayın harabelerinde havlayan sokak köpeklerini dinlemeyi tercih ederim.

Hiç yorum yok: