5 Eylül 2011 Pazartesi

Beklenen Büyük İstanbul Depremi

28.02.2011 20:08

   `haksız fiil`de genel zamanaşımı 10 yıl. yani her halukarda bu fiil işlendikten sonra 10 yıl içinde dava konusu olmak zorunda. düz baktığınız zaman yeterli gibi geliyor. zaten hangi mağdur 10 yılı geçer diye düşünüyorsun. 17 ağustos 1999 gününe kadar herkes de aynı şekilde düşünüyordu. sonra binalar kumdan kaleler gibi çöktü insanların üstüne. hepimiz bu binaları bile bile kusurlu inşa edenlerden hesap sorulmasını istiyorduk. ama ufak bir sorun vardı. o çöken bina 10 yıldan daha eski ise haksız fiile ilişkin zamanaşımı dolmuş oluyordu. katillerin avukatları kendilerince haklı olarak hemen bu iddiayı ileri sürdüler. yapılışından bu yana 10 yıldan fazla geçen binalarda kusur kaynaklı haksız fiilin ileriye sürülemeyeceğini söylediler.

   işte bu noktada yargıtay, o katilleri ve gelecekteki katilleri haksız fiilden yargılayabilmek için bir cinlik yaptı. madem haksız fiilden bahsediyoruz o zaman zamanaşımı haksız fiilin oluşmasından başlar ve o da binaların yıkılmasıdır dedi. hukuki mi hayır. ama sonuna dek ahlaki bir gerekçeydi. yargıtay yaptım olacak katillerini yargılamak için 73 yıllık borçlar hukuku içtihadını az hukuki çok ahlaki gerekçeyle değiştirdi.

   geçenlerde akparti meclisden yeni borçlar kanunu geçirdi. temmuz 2012'de yürürlüğe girecek. haksız fiil bölümünde herkes bekledi ki yargıtay'ın bu yorumu legalleşecek ve hani o dört gözle olsun bitsin diye beklediğimiz büyük depreme ilişkin olarak yaptım olacakcılara bir uyarı olacak bu. heyhat. akparti şöyle bir madde yaptı: madde 72- tazminat istemi, zarar görenin zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yılın ve `her hâlde fiilin işlendiği` tarihten başlayarak on yılın geçmesiyle zamanaşımına uğrar.

   sadece yargıtay'ın kendi aç gözlüğü yüzünden insanları diri diri gömenlere karşı getirdiği çözümü reddetmekle kalmadı akparti. aynı zamanda olur ya yargıtay yine yorum yoluyla bu katilleri yargılamaya kalkar diye `fiil` lafzının başından `haksız` kelimesini kaldırdı ki binanın yapılışı esas alınsın ve yargıtay zinhar yorumda bulunamasın. ne diyor madde `her halde fiilin işlendiği`, yani binanız yapıldıktan sonra 10 yıl geçtiyse, o bina siz en sevdiklerinizle birlikte 10 yıllık banka kredisi henüz bitmiş, borçsuz harçsız derin bir uyku çekerken kağıttan bir şato gibi başınıza çöktüğünde yapan katillere hesap soramayacaksınız.

   akparti büyük bir konut atılımı yapıyor. akparti her yerde devasa binalar yükseltiyor. akparti o binaları yapanları gözü gibi koruyor. akparti işi biliyor.

Hiç yorum yok: