2 Eylül 2011 Cuma

Bavyera

27.09.2010 14:40

   tüm almanya'da merkez sağ partinin adı `cdu` iken sadece bu eyalette `csu`'dur. çünkü csu bavyeralalılara ait başka bir partidir. bavyera 1866 savaşında prusya ve diğer protestan alman devletçiklerine karşı katolik avusturya'dan yana olmuştur. bavyeralılar yenilmelerine rağmen ya avusturya ile birleşik ya da kendi başlarına bağımsız olabilme çabalarından asla vazgeçmemişlerdir. hem bu denli otonomi meraklısı olup hem de nazilere anavatan olmasındaki çelişkiyi izah edecek bilim bizim imkanlarımızı aşıyor.

   bir de bunların 20.yy almanya tarihine damga vurmuş kronprinz rupprecht  hadisesi var: http://en.wikipedia.org/wiki/Kronprinz_Rupprecht_von_Bayern  

   son bavyera kralının oğlu olan ruprecht enişte yetenekli bir asker ama dünya savaşı yenilgiyle sonuçlanıp 1918'de cumhuriyet ilan edilince kalan kırk yıllık ömrünü monarşinin restoresine adıyor. her türlü alavere dalavere, komplo plan program hep bunun için. ikinci savaşta bile ayzınhavıra kurayım bir bavyera bak nasıl çiçek oluyor oralar diye teklifte bulunuyor. şimdi bunlar boş işler dersen her hanedanı osmanlı zannetmiş olursun. zira 1954 yılında bavyera parlamentosunun 170 üyesinden 70'i monarşi geri gelsin diyor. resmen meşruti monarşiye olan inancım güçlendi.

Hiç yorum yok: