5 Eylül 2011 Pazartesi

Barış ve Demokrasi Partisi

11.04.2011 11:41

   herkes kendini parlamentarizm hastalığına kaptırmışken, böyle 30 mebus çıkarırız, yok yok en az 35 mebus diye sayısal loto oynarken turpa limon sıkmak gibi olmasın ama bu hareket için mebus sayısından daha önemli bir sorun ufukta görünebilir sanki. çeşitli anketlerde %4,5-5 oy alabilirmiş görünüyor. imdi türkiye'de anket=yalan denkliği olduğu için sonuçlar çıkmadan anketleri doğru kabul edecek halimiz yok. ancak gerçekten de bu seviyede oy alırsa; ya ülkede kürtlerin nüfusun %20-25'i olduğu yalan demektir, ya da bu hareketin kürtlerin asgari %50'sini temsil ettiği. ancak hangi seçenek geçerli olursa olsun bu seviyede bir oy erdoğan'ın kazandığını gösterecek.

   genç kürt nüfusu sürekli artarken kürt hareketi %5 çıtasını daha yukarılara taşıyamıyorsa, akpistlerin ilk hedefi olan kürt siyasi hareketinin kürt nüfus içindeki ivmelenmesinin durdurulması hedefine ulaşılmış demektir. kürt politik mücadelesinde, hakim devlet güçlerinin gerektiği zaman asgari burjuva kurallarını bile ihlal edebilecek pervasızlığa ulaştığı dikkate alınırsa -bittabi yıllar sonra mahsun filmlerinde tüh tüh ayıp ettik ağlamasını da yaparlar-, bdp'nin mebus sayısından daha önemli olan oy yüzdesini ileriye taşıması bence. biz seçilmiş kürt milletvekillerinin enselerinden bastırılıp tutuklandığını görmüş bir nesiliz. 35 kişiyiz diye sevinirken iki tak bombasından sonra bir de bakmışsın ki 15 kişi kalmışsın.

   akp tam anlamıyla sisteme hakim olduğundan beri önce durdur, sonra vur taktiği güttü hep. tüm şu kadar mebus bu kadar mebus çıkarırızların veya akpistlerin bir kaç mebus az çıkarması için bdp duasına çıkmış ulusalcı sayıklamalarının ötesinde bdp oy oranı, kitle içindeki desteği esas önemli olan. `bir bilen`'in sürekli olarak kitle tabanını yayın diye yırtınması da bundan. 99 sonrası stratejisini siyasileşme üzerine oturttuğu için, bizim neokonservatifler de bu siyasileşmenin önünü kesmeye çalışıyorlar. bunun içinde temel silah olarak kürt temsiliyetinde birinci partinin bu hareket olmasını engellemeye uğraşıyorlar. eğer bdp %5 çıtasını aşamazsa, yapılacak aritmetik hesapların başarısına bağlı olarak şimdikinden kaç fazla mebus çıkarırsa çıkarsın, erdoğan uzun soluklu planında ilk hedefine ulaşmış olacak.

2 yorum:

siempre dedi ki...

sıkıntıdan senin eski yazıları okumaya başladım

ebedi olur dedi ki...

tüh erkekmiş :/