5 Eylül 2011 Pazartesi

Atatürk İlkeleri
03.05.2011 11:38

   işin en komik yanı, eğer cehape 14 mayıs 1950 seçimlerini kazansa idi, tek parti diktatörlüğünün partisi olmaktan çıkıp normal bir partiye dönüşme procesi kapsamında, bu ilkeleri anayasadan çıkarmayı planlıyordu. litün zira; bir tek parti diktatörlüğü tasfiye olunuyorsa eğer, onun kendi iktidarı uyarınca yarattığı aygıtlar, onu simgeleyen heykeller ve kuramsal temeller de tasfiye olunur doğal olarak. zaten öbür türlüsünü tasfiyeyi talep eden halk da kabul etmez.

   ancak seçimleri dp kazanınca, cehape varlık nedenini yitirdiği için yokolmamak arzusuyla kendine varlık nedeni yaratmak zorunda kaldı. sonuçta ömrünce solcu hapsetmiş serbest ekonomi yanlısı bir partinin dp sağcı, ben solcuyum diyecek hali yoktu. buldukları ikili bir çözüm oldu. bir yandan halka dp bizim içimizden çıkma parti, gerçekte bizim idaremize muhalif bir yanı yok naber nanik yaptı. öte yandan kendi seçmen kitlesine dönüp dp devrimlerin muhalifi kavalını üfleyerek kendisine sadık kalmalarını sağlamaya uğraştı.

   adnan-celal zorda kaldı. iki ucu boklu değnek pozişyın. çünkü hem gerçekten de cehape içinden çıkmaydılar, hem de farklılıklarını göstermek zorundaydılar. bu yüzden tek parti düşmanlığını inönü ile sınırlandırdılar ustalıkla. tek parti sanki 1938 sonrası varolmuşcasına `ismet paşa` mitosunu yaratarak saldırıya geçtiler. böylece tek partiyi tasfiye ettiler ve de etmediler. 1938 öncesi tek parti iktidarının icraatlarını, atatürk'ünü, ilkelerini müdafaa ve muhafaza ettiler. göstermelik ezan makyajı dışında bittabi. inönü dönemine küllen saldırıya geçtiler. bugün bile erdoğan'ın atatürk ile inönü devrini ayrımaya gösterdiği özen bunun ne kadar başarılı olduğunun delilidir.

   yine bu ayrım sayesinde cehapenin, dp devrimlere muhalif saldırısını da savuşturmuş oldular. çünkü mesele atatürkse onlar herkeslerden daha atatürkçü ve 5816'cıydılar. atatürk ilkeleri bir tek parti diktatörlüğünün malı olmaktan çıktı memleketin sigortasına dönüştü bu süreçte.

   atatürk ilkeleri; birbirine tezat ilkeleriyle, yaratıldıkları tek parti diktatörlüğünün anomalisi içinde belki zararsızlardı. ama çok partili bir demokraside, şizofrene yol açması kaçınılmazdı. gerçekten de iktidardan indirilmiş tek parti diktatörlüğünün hayaleti olarak genç hamletlere göründü sık sık ve onlara intikamımı al dedi niçe defa. sonuç hamletin kendi milletini bu hayalet uğruna defalarca öldürmesi ve en sonunda kendinin de ölmesi oldu.

Hiç yorum yok: