5 Eylül 2011 Pazartesi

Amorion Kalesi

15.01.2011 20:09

   emevi ve abbasi orduları her seferinde iç anadolu düzlüğünü kolayca geçtikten sonra bu kala önüne gelirdi. burası anatolikon temasının başkenti ve en güçlü kalesiydi. bir diğer daimi islam ordusu hedefi de kapadokya'daki `tyana` idi. ne tesadüf ikisi de günümüze büyük bir şehir olarak kalamadılar. 837 yılında imparator teofilos güçlü bir ordu ile sınırı geçti. özellikle abbasi halifesi mutasım'ın doğduğu kente saldırarak halkını katledip şehri yakıp yıktı. malum monarklar kibar insanlardır. birbirlerini öldürerek mesaj vermezler. misal alparslan, diyojen'i görünce buyur hacım yapar, ona kızmışsa gider bir şehri yakar. bir yıl sonra bu sefer mutasım tabağı geri getirmeye geldi ve hedef olarak da teofilos'un mensup olduğu hanedanın kenti olan amorion'u seçti.

   malum ortaçağ demek; kaleler, azizler ve hainler demek. amorion bir ihanet sonucu düştü, bizans ordusu ağır bir yenilgi aldı. bizansın balans öyle bir bozuldu ki imparatorun elçileri yardım için dört bir yana dağıldıklarında endülüs emevi sarayına bile gittiler abbasilere karşı yardım dilenmeye. mutasım adet olduğu üzere kendini devirmeye matuf bir isyanı engellemek için alelacele memleketine dönerken binlerce esiri de yanında sürükledi. yıllar yıllar sonra başka bir halife zamanında bizansın elindeki müslüman esirleri öldürdüğüne dair bir şayia çıkınca o da bizans esirlerinin katledilmesini emretti. bu da oldu sana dinden çıkmayı reddettiği için şehit edilen 42 ortodoks azizi. ha haber de yanlıştı. bizans öyle bir şey yapmamıştı. işte allah iletişimin önemini bu olayla anladı ve binali yıldırım'ı ulaştırma bakanı olarak gönderdi.

   teofilos bir iki yıl sonra yenik ve ezik olarak öldüğünde ikonoklast hareket de bir daha dirilmemek üzere ölmüş oldu. bikavz bizanslılar haklı olarak allah ikonolara tapınılmasın isteseydi teofilos yenilmezdi dediler. yani bugün tarkovski `andrei rublev` filmini çekebilmişse ve bizler o sayede vav üstad burada da eşeğin zikini anlatmış yapabiliyorsak bunu biraz da amorion kalesinde teofilos'un yenilmesine borçluyuz.

Hiç yorum yok: