5 Eylül 2011 Pazartesi

AKP'nin Doğan Grubu'nun Vergi Borçlarını Affetmesi

02.11.2010 20:23

   dikkat çekiyor mu bilmiyorum. doğan grubu gazeteleri günlerdir internet sitelerinin ana sayfasından sürekli af güzellemesi yapıyorlar. normalde süresinde ödeyenin ne günahı var başlıklı sahte bir popülizm kampanyası yürüttükleri halde bu sefer tam tersine ne kadar faydalı olacağını, nasıl bir güzellik olduğunu öve öve bitiremiyorlar. alışılmadık şekilde akp bakanlarına yağlama yıkama ile süslenmiş af haberleri yapıyorlar.

   iki gelişme var hatırlanması gereken. ilki doğan ailesi doğan grubu'nun medya ayağını satma niyetlerini resmen deklare ettiler. yani erdoğan kazandı. aile pes etti ve medyadan çekilmek istiyor artık. gerçi mesela stratejik müttefikleri axel springer'e satmaları aslında danışıklı döğüş bu itirazı ile fehmi abi ve akp iktidarınca kabul edilir mi sorusu var akıllarda ama ayrı bir konu geçelim şimdilik. öte yandan faizi ile birlikte tahmini bedeli tüm medya grubundan daha fazla tutan vergi ve ceza davaları vergi mahkemesince cezalarda kısmi bir azaltım ile onaylanmaya başlandı. bu, yani vergi mahkemesinin devlet lehine karar tesis etmesi doğan grubunun ötesinde tüm mükellefler için çok çok kötü bir haber ve acısı ilerde çıkacak ya neyse konumuz o değil. her ne kadar danıştay nezdinde temyize gidilecek olsa da `bilen bilir`, danıştayda bu davanın bozulması için fahiş bir hata olması veya ecinnilerin devreye girmesi lazım. bu kadar büyük bir davada fahiş hata unsuru ihtimali zayıf olduğuna ve ecinnilerin akp'ye rağmen devreye girmesine ihtimali olmadığına göre yandı gülüm keten helva. doğan grubu toplam mali boyutu şirket değerlerini aşan bir demokles kılıcına boyun uzatmış durumda.

   ama o da ne... tam o anda deuslar ex machina yapmaya karar veriyor. 2010 bütçesinde öyle bir gelire ihtiyaç olmamasına ve seçim yatırımı için 2011'in daha uygun olmasına rağmen hükümet tüm kamu borçlarını kapsayan bir af ve yeniden yapılandırmaya karar veriyor. aslında tam af olmayacak. ne olacak? cezalar ya sıfırlanacak ya da çok az bir meblağa indirilecek. borçların üstünde yüklü bulunan gecikme zam veya faizleri çok düşük oranlara indirilecek ve tüm toplam borç uygun sayıda taksite bağlanacak. ha doğal olarak tüm bu yeniden yapılandırma, idare ile mahkemelerde ihtilafı süren dosyalara da teşmil edilecek.

   şimdi doğan grubu medyası 24 pare top atışı ile internetten manşet üstüne manşet patlatmasında ne yapsın. hiç pahasına elden gidecek varlıkları para eder hale geldi. hükümet de memnun 16.yy'dan kalma müsadere padişahı gibi görüneceğine gayet legal bir hükümet gibi kalabilecek. üstelik doğan da gidecek inşallah. sabahtan akşama kadar kahrol doğan muhabbeti yapan akp yandaşı gazcılar aman osuruktan tayyareye devam etmeyi unutmasınlar. bunlar derin mevzular. marabayı aşar, reise bakar.

Hiç yorum yok: