5 Eylül 2011 Pazartesi

Akkürtler

15.11.2010 10:14

   akkoyunlular olur da akkürtler olmaz mı? bal gibi olur. rabbim isterse sular büklüm büklüm burulur, diclenin sırtına akkürt damgası vurulur. akpartinin kürt sorununda kıyametten önceki son çıkış tabelası akkürtler. akp taa en baştan beri şunun derdinde; mevzu bahis kürtlerse tek muhatap pkk değil benim de kürt mebuslarım var. yani kendisini de temsilci olarak tescil ettirmek istiyor. böylece kendi üzerinden bir çözüm uyguladığında bu aynı zamanda kürtlerin kendi çözümü de olacak.

  dışarıya böyle ama içerisi de var. içeriye gelince iş çetrefilleşiyor. zira içeride silahlı güce de sahip ve tek gerçek temsilci olma iddiasını 30 yıldır kanıyla savunan bir başka örgüt var. seçim sonuçlarına göre kürt halkı içerisinde akp desteği %30-50 bandında oynuyor. ama bu desteğin açıkça gösterilmesi veya kemalistlerin ekarte edildiği yöntemlerle arttırılması pkk olduğu sürece zor.

   akp'nin akkürtleri devşirmek için kullanabileceği temel yöntem ekonomik zenginlik vaadi. bu ulusalcıların kızıp durduğu parasal yardımlar devşirme aracı olarak hizmet veriyor. ama aslında akp akkürtleri kendine devşirmiyor, yeni devlete devşiriyor. daha düne kadar kürt yoktur partilerinin dağıttığı ihaleler sayesinde zenginleşenler biraz burjuvalaşır burjuvalaşmaz hemen kırk yıllık akpist kesildiler. dün devletin yanında saf tutanlar şimdi akp'nin yanında saf tutup yine aynı edebiyatın kürt vardırlı versiyonunu terennüm ediyor.

   zaten akpistlerin kürt çözümü büyük oranda bu kürt vardıra dayanıyor. yani eski kürt yokturun yerini kürt vardır alıyor ve orada kalıyor. varolmanın asgari koşulları yine kürt yokturdan ithal. ama sonuçta insanlar yaşamak ister, güzel yaşamak ister. akp bunu iyi biliyor ve ucu açık bir hakların zamanla istenen seviyeye varacağı evrimciliğini taahhüt etmekle yetiniyor.

   bu devşirmenin önündeki en büyük engel bölgede şiddet tekeli değil duopolü olması. devlet haricinden örgüt de aynı şiddet silahına sahip. bu durumda erdoğan'ın akkürtleri hem koruması hem de yeni akkürtler devşirebilmesi için şiddet tekelini tesis etmesi lazım. o yüzden sürekli legal siyasi kanadı şiddet kullanmakla itham ediyor, kck davaları düzenliyor. bölgede kök salmış silahlı pkk varlığını bölge dışına çıkarması lazım ki devlet-akp önce anlaşması yapılmış tampon bölge planı ile onları dışarıda tutsun, sonra kendine yandaş akkürtlere rahatça cesaret verebilsin ve silahlı gücünden yoksun kalmış diğer tarafın taraftarlarını devletin şiddet tekeli ile maddi ve psikolojik olarak çökertebilsin. zira erdoğan nasıl ki diğer güç odaklarını sırayla yenilgiye uğrattıysa burjuva yasallığı içinde belden altı vuruşlarla pkk yanlılarını da yenebileceğini düşünüyor.

   burada üzücü olan husus siyasi çözüm yanlısı kürtlerin harcanma ihtimali. barış isteyen kürt liderleri açığa düşürecek ve belki de kendi tabanlarında hain ilan edilmelerine yol açacak. bir bakmışsın onların içinden kendine müttefik devşirmeye başlamış. öcalan'ın baydemir karşıtı son açıklamaları ve kendi kitlesine uyarıları bunu vurguluyor.

Hiç yorum yok: