2 Eylül 2011 Cuma

Abdullah Öcalan

28.09.2010 20:32

   şu an tıpkı 1999'da yakalanmasıyla sonuçlanana benzer bir abluka altında. kendi hareketindeki bazıları dahil dengesini bozmaya uğraşıyorlar. öncekinde bu başarıya ulaşmış ve yakalanmıştı. şimdikinde ne olacak göreceğiz. yurtiçinde yerleşik gerillaları sınır ötesine çekmesini sağlamaya, buna karşılık hiçbir şey vermemeye çalışıyorlar. erdoğan yeni anayasa 2011 seçimlerinden sonraya kalsın derken aslında bunu sağlamaya çabalıyor. ama hep şikayet ettiği üzere mesele devlet meselesiyken mhp ve chp liderleri bunu anlamıyor. anayasa değişikliklerinin seçimlerden sonraya kalması, hem apo'ya havuç uzatılabilmesi hem de fiiliyatta istediklerinin verilmemesi için zorunlu.

   gerilla sınırdışına çekilip görüşmeler başladıktan sonra hala ne iş yaptığı belli olmayan kamu güvenliği müsteşarlığımız o yeni sınır ordusunu aktive etmeye başlayacak ki biz bunu büyük ihtimal ab müktesabatı gereğince sınır güvenliğinin sivilleştirilmesi diye okuyacağız medyada. ordu destekli sivil statüko bu ülkede her şeyi eline yüzüne bulaştırdı ve gariban akp sekiz senedir yeni dünya düzenine uygun olarak bunu hal yoluna koymaya uğraşıyor. hemen hemen bitti sayılır uyum. bir tek kürt işi kaldı ama gerilla sökülüp atılmadan zor bu iş. bir nev'i temiz sayfa açmak lazım ve bunu da apo açmalı.

   akpistler 2004'de ergenekoncuların öcalan'a eyleme başla talimatı verdiğine inanıyorlar. yani onların gözünde apo ergenekon temsilcisi. bu yüzden onu görmezden gelmeye uğraştılar bunca yıl. ta ki mevcut güvenlik gücü yapılanmasının pkk karşısında çaresiz olduğunu anlayana dek. şimdi kendi yapılarını oluşturmak için, bu sadece askeri bir yapı değil daha güçlü sivil bir yapı da var, çatışmasızlığa ihtiyaçları var. kürtlerin hemen hemen yarısı akp yanlısı eğer kalan yarının aktif müdahelesini engelleyebilirlerse niye olmasın.

   beşir atalay ne diyor erbil'de; imralı tamam, kandil karışık. öcalan hemen hemen kontrol altına alındı diyor sayın bakan ama onun gibi fiziksel olarak iletişim açısından kolayca kuşatılamayan birimlerde sorun var. öcalan şimdiye dek doğal yetenekleri ve ilkel içgüdüleri sayesinde ayakta kaldı bu ortadoğu arenasında. bu sefer karşısındakiler alabildiğine profesyonel ve bir programları var. tarihi günler yaşıyoruz.

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba,

İlk paragrafta, kendi hareketinden bazıları da dahil olmak üzere, Öcalan'ın dengesini bozmaya çalışıyorlar derken hangi yılda gerçekleşen hangi olayı kastediyorsunuz? O zaman başardılar diyorsunuz. Biraz açıklar mısınız.

ebedi olur dedi ki...

Açıkcası uzun uzun yanıt vereyim diye sakladım bu yorumu ama bir türlü yazamıyorum, yazamayacağım. 1998-9 süreci ve şu son ayları kastediyorum. İlkinde başardılar. Kenya'da enselendiğinde yanında hiç kimse kalmamıştı.

Ağlayan Palyaço dedi ki...

gördük ki başaramadılar. o dönem yarı-yarıya olan akp desteği de sıfırlandı.

ebedi olur dedi ki...

şişko kadın şarkı söylemeden hiçbir şeyi görmüş sayılamazsın